Светски Дан борбе против дијабетеса обележен у Бору

Светски Дан борбе против дијабетеса обележава се сваке године 14. новембра и представља највећу светску кампању усмерену на подизање свести о дијабетесу.

Тим поводом, Општа болница Бор у сарадњи са Удружењем за борбу против дијабетеса „Плави Исток“ обележили су овај дан акцијом провере нивоа шећера у крви која је организована у Макси дисконту. Сви заинтересовани грађани осим провере гликемије имали су прилику да провере и крвни притисак.

Данас је Светски Дан борбе против дијабета па смо поводом тога организовали акцију како би наши суграђани могли да провере ниво шећера у крви и да ову опасну и подмуклу болест открију на време“, истакла је в.д. директора Опште болнице Бор др Ана Голубовић Спасојевић, спец.радиологије.

Овакве акције су од изузетне важности јер је дијабетес такво оболење да се може са њим нормално живети али да не буде откривен на време. У већини случајева болест буде откривена када настану компликације код пацијената, истакла је Бранислава Радосављевић, спец. интерне медицине.

Циљ акције је да се скрене пажња на оболеле од дијабетеса а оно што је најважније је едукација. Са дијабетесом се живи и пацијенти код којих је ова болест потврђена могу водити нормалан живот. Свим оболелим од дијабетеса данас је доступан савремен инсулин као и инсулинске пумпе као најмодернији облик терапије“, истакао је Дејан Тодоровић испред Удружења за борбу против дијабетеса „Плави Исток“.

У Србији је регистровано преко 770 хиљада дијабетичара од чега је у Бору од ове болести оболело њих око 7 хиљада.

Додељени уговори за субвенције пољопривредним произвођачима

У Градској управи данас су потписани уговори о додели субвенција, за набавку машина за обраду земљишта, машина за орезивање, млевење и дробљење остатака од воћњака и винограда, за куповину жичане ограде око вишегодишњих засада као и за набавку фиксне и електричне ограде за пашњаке.

Уговоре је данас потписало 48 пољопривредних произвођача. Из градског буџета за ове подстицајне мере издвојено је око 8 милиона динара а с обзиром да нису сва опредељена средства утрошена, очекује се да конкурс буде поновљен.

Тренутно су отворена још четири конкурса, од тога конкурс за куповину јуница, оваца и свиња биће отворен од понедељка 14. новембра и трајаће две недеље. Сви заинтересовани за конкурс за развој сеоског туризма, неопходну документацију могу доставити до 18. новембра, истакао је Ненад Крачуновић, члан Градског већа и још једном позвао све пољопривредне произвођаче да се јаве на отворене конкурсе како би остварили право на субвенције и олакшали своју пољопривредну производњу.

Ове године, из локалног буџета, издвојено је 45 милиона динара за субвенције, до сада је утрошена половина опредељених средстава. Наредне године, за подстицај пољопривредних произвођача, уврстиће се нове мере те ће и буџет за наредну годину бити увећан.

Затворени базени почињу са радом у суботу 12. новембра

Затворени базени, Установе Спортски центар „Бобана Момчиловић Величковић“, почињу са радом у суботу 12. новембра. Базени ће купачима бити доступни радним данима од 15 до 19 часова и викендом од 11 до 19 сати.

Преподневни часови резервисани су за пливачке и ватерполо клубове као и ученике основне школе којима се на затвореним базенима одржава час физичког васпитања.

Цена улазнице је 150 динара док ће цена месечне карте износити 2 300 динара. Према скупштинској одлуци, пропуснице које су за летос важиле за отворене базене такође ће важити и за затворене базене. Бесплатан улаз на базен имаће деца до седам година, одлични ђаци са просеком 5.0, најуспешнији спортисти – освајачи медаља на државном првенству, репрезентативци државе и освајачи медаље на републичком школском такмичењу. Такође, право на бесплатан улаз могу остварити и особе са инвалидитетом“, напомиње Бојана Длбокић Дубочанин, директорка Установе Спортски центар „Бобана Момчиловић Величковић“.

Из ове установе напомињу да су тренутне температуре воде 20,6 °Ц у великом базену и 26 °Ц у малом. До почетка отварања сезоне на затвореним базенима, вода у великом базену достићиће температуру од 22 °Ц што је и неопходно да би базени били званично отворени и доступни купачима. По отварању зимске сезоне, купачима ће на самом улазу на базен бити доступна табла са обавештењем колика је тренутна температура воде у базенима. Свим заинтересованим купачима биће доступно коришћење сауне, радним данима од 16 до 19 часова као и викендом од 12 до 19 сати. Цена карте износиће 150 динара. Купачи такође могу користити и тушионе, свлачионице и ормариће за одлагање гардеробе.

Као и до сада, квалитет воде редовно ће контролисати Завод за јавно здравље „Тимок“, док ће о безбедности купача бринути спациоци.

Додељени уговори за субвенције пољопривредним произвођачима

Град Бор је и ове године одобрио субвенције за помоћ пољопривредним произдвођачима. По основу расписаног конкурса за куповину јуница, оваца и садног материјала за воћарство и виноградарство, потписано је 30 уговора и то 19 за куповину садница, 4 уговора за куповину јуница и 7 за куповину оваца.

Наша жеља је да што већи број пољопривредних произвођача конкурише и на тај начин ће се села развијати, а и део становништва ће остати да живи у селима”, истакао је Миливоје Јаношевић, заменик градоначелника.

Ове године за субвенције, из градског буџета, издвојено је 45 милиона динара. Како би се подстакли пољопривредни произвођачи да увећају своју производњу, наредне године из локалног буџета, за развој пољопривреде на територији града Бора биће издвојено 50 милиона динара.

Михољски сусрети села одржани у Горњану

Други по реду Михољски сусрети села, под покровитељством Министарства за бригу о селу а уз подршку Града Бора, одржани су у селу Горњане.

Право је задовољство бити данас у Горњану, прелепа манифестација којом сви можемо да се дичимо. Из Горњана је отишла једна прелепа слика којом смо показали да заједно са Министарством за бригу о селу, бринемо бригу о селима И да наша села имају перспективу и будућност”, истакла је Милена Станојковић Кожовић, члан Градског већа.

Посетиоци су поред наступа културно уметничких друштава могли да уживају у богатим гастрономским укусима. На штанду КУД “Петар Радовановић” из Злота владало је највеће интересовање посетилаца те су и према мишљењу стручног жирија освојили прво место.

Ништа мање успешно није било ни Етно удружење “Јагњилово” из Јасикова коме је припало друго место, док је треће место заузео Актив жена “Ластино гнездо”.

Поред продајне изложбе суванира, рукотворина и предмета старих заната организована су и спортска надметања у бацању камена са рамена, скоку из места, надвлачењу конопца, надвлачењу штапа и пикаду.

Најлепше сувенире направила је Мирјана Стојковић из Бора, док су “Вредне влајине” из Рудне главе биле најуспешније у народним рукотворинама и изради и очувању предмета старих заната. Све укупни победници у спортским вештинама били су представници села Метовнице.

Како традиција налаже, изабрана је и лепотица “Михољских сусрета села 2022”. Титулу најлепше понела је Марија Станчуловић из Оштреља, прва пратиља била је Марта Митић из Д. Б. Реке, док је друга пратиља Драгана Милошевић из Бучја.

Поред села домаћина, у Културно – уметничком програму наступила су Културно уметничка друштва из десет борских села. Кроз манифестацију приказано је богатство кроз културу, историју и традицију.

Борска села су још једном показала оно најлепше и највредније што је и основни циљ манифестације а то је неговање изворних и правих вредности.

Село Горњане домаћин овогодишње манифестације “Михољски сусрети села”

„Михољски сусрети села 2022“ ове године биће одржани 5. новембра, а домаћин манифестације биће село Горњане.

Михољски сусрети села организују се у сарадњи и под покровитељством Министарства за бригу о селу, а град Бор је један од 50 локалних самоуправа који је добио средства за ову манифестацију, рекла је Милена Станојковић Кожовић, члан Градског већа.

Наш познати песник, Љубивоје Ршумовић, који је био на челу жирија, рекао је: “Док је села и сељака Србија ће бити јака“ и то је концепт које министарство шири, да се села јачају и на овакав начин. Град Бор поред свих улагања инфраструктурних и комуналних  којима се труди да ојача наша села, важно је да у домену културе и традиције, створимо лепу атмосферу и да наша села имају перспективу, да покажемо да села треба да живе и буду јака. Циљ манифестације је да се покаже све врлине наших села, очекујемо велики број учесника и надам се да ћемо послати у Србију и у свет једну лепу слику о традицији и култури коју наша села негују и сигурна сам да ће субота протећи у знаку наших села”, нагласила је Милена Станојковић Кожовић

Целодневни програм почеће у 10 часова припремањем традиционалне хране и отварањем продајне изложбе сувенира, рукотворина и предмета старих заната, а које ће бити оцењено од стране стручног жирија.

У оквиру програма „Михољски сусрети села 2022“ биће организована и спортска такмичења у бацању камена с рамена, скоку из места, надвлачењу конопца, надвлачењу штапа и пикаду.

Културно уметнички програм својим наступом употпуниће сеоска Културно уметничка друштва.

Манифестација се завршава етно радионицом и дружењем учесника сусрета.

Реализован пројекат “Заједно за Бор без дима”

Град Бор је у сарадњи са организацијом „Друштво младих истраживача”, „Алтернатива Бор” и „Дом омладине Бор” реализовао пројекат под називом „Заједно за Бор без дима”, подржан од стране Швајцарске развојне агенције.

Један од  најважнијих резултата пројекта је тај да је мониторинг тим прерастао у стално радон тело за праћење квалитета ваздуха.

Пројекат има заиста важне резултате међу којима је важно истаћи то да је мониторинг тим у оквиру којег су вршене све све анализе и процене квалитета ваздуха прерастао у стално радно тело које је усвојило Градско веће града Бора. Град Бор је препознао потребу и издвојио буџетска средства за развој локалне мреже мерних станица и свих акционих планова”, истакао је Срећко Здравковић, члан Градског већа.

Швајцарска развојна агенција коз програм „Заједно за активно грађанско друштво” подржава велики број организација грађанског друштва које се залажу за очување и побољшање стања животне средине. Организације утичу на креирање стратегија и акционих планова који имају за циљ да побољшају стање животне средине, а исто тако и да, заједно са локалним самоуправама, раде на решавању проблема грађана у локалним заједницама.

У оквиру пројекта који је спроведен у Бору грађани се редовно информишу о квалитету ваздуха и едукују о начинима заштите у одређеним ситуацијама. Такође израђене су и препоруке за план квалитета ваздуха који је у процесу израде и чије усвајање се очекује у наредном периоду”, рекла је Биљана Ђусић Радмиловић, из Швајцарске развојне агенције.

Циљ пројекта био је јачање сарадње локалне самоуправе и свих субјеката који се баве заштитом животне средине, као и укључивање јавности  у процесе доношења одлука и информисаности о подизању еколошке свести грађана.

Даље активности усмерене су на проширење делатности радног тела за праћење квалитета ваздуха који ће се бавити и праћењем квалитета вода, управљањем отпада и заштитом очуваних природних вредности на територији града Бора. Целом овом пројекту су изузетан допринос дали локална самоуправа, као и организације „Алтернатива Бор” и „Дом омладине Бор”, истакао је Топлица Марјановић из Друштва младих истраживача.

Нова ауто чистилица ЈКП “3. октобар пуштена у рад

Ауто чистилица коју је недавно град купио за потребе ЈKП “3.октобар” данас је по први пут изашла на улице Бора.

Ово је осма машина која је ове године купљена средствима из буџета града Бора, а за обнављање возног парка овог предузећа издвојено је близу миллион евра.
Набавком нових радних машина за ово комунално предузеће подићи ће се ниво и квалтет услуга, а град ће бити чистији и уреднији, рекао је градоначелник Бора приликом обиласка чистилице на терену.

“Зановили смо возни парк Јавно комуналних предузећа и сада је задатак руководиоца да капацитете и услуге подигну на много виши ниво. Од услуга извожења смећа прања улица, кошења траве, скупљања лишћа што је сада актуелно, да то заиста буде како и треба да буде у граду Бору који је један од најразвијенијих градова у Србији”, рекао је Александар Миликић, градоначелник Бора.
Наредне године наставиће се куповина радних машина, додао је градоначелник који је нагласио да машине остају у власништву града, а да се дају на коришћење јавно комуналним предузећима. Циљ је подићи цену рада и приходе предузећа, а самим тим и зараде како би радници остали да раде у тим предузећима, где ће имати и добре услове рада и зараду.

“Почев од данашњег дана ЈKП “3.октобар” регистровало је најсавременију чистилицу, мислим да таквих чистилица нема у Србији. Зановљавањем возног парка подићи ћемо максимално ниво одржавања комуналне инфраструктуре у граду”, рекао је Радмило Гушевац, директор ЈKП “3.октобар”.


Нова ауто чистилица има товарни простор запремине пет тона за утовар смећа које покупи на улици, усисивач који служи за скупљање лишћа и систем четки које чисте и уклањају смеће са коловоза, С обзиром да ауто чистилица има и прскалице са предње и задње стране моћи ће да обавља и прање улица.

Град Бор наставља са откупом акција Центроистока

На састанку са малим акционарима некадашњег трговинског ланца Центроисток са представницима локалне самоуправе разговарало се о откупљивању акција од 417 акционара, чиме град Бор постао већински власник овог предузећа.


Градоначелник Бора, Александар Миликић, истиче да су од 2017 године, када је он дошао на чело града, уз помоћ Министарства привреде успели да спрече приватизацију Центроистока који је требао бити продат по багателној тржишној цени.


“Успели смо да спречимо ту приватизацију, да купимо 8 проената акција и да град Бор постане акционарско друшво са 79 процената акција АД Центроисток и сада намирујемо, а морам да кажем, непоштено у претходном периоду изостављене суграђане и акционаре који су свој раднии век и живот оставили у Центроистоку и који су били заборављени пре свега од Центроистока, али богами и од свих оних осталих који су упропастили Центроисток. Сада их намирујемо тако што ћемо им дати могућност да од њих откупимо акције по тржишној цени преко брокерске куће и већ је спремно педесетак уговора да се наредних дана потпишу код нотара“, нагласио је Александар Миликић.
Циљ Градске управе је да до краја године град Бор постане већински власник Центроистока и на тај начин у потпуности управља Центроистоком.
Пре месец дана град Бор је заједно са управом Центроистока уредио градску зелену пијацу, а за наредну годину планира се уређење спољашњег дела пијаце и свих објеката који ће бити у функцији грађана.
Тржишна цена акције је 850 динара, а град је из буџета за откуп акција од малих акционара издвојио 15 милиона динара. Центроисток поседује зелену пијацу и 45 објеката у граду и селима.

 

Званично почела грејна сезона

Званична грејна сезона према препоруци Владе републике Србије и Удружења „Топлане Србије“, почела је данас.


Због ниских јутарњих и вечерњих температура ЈKП Топлана почело је са грејањем пре више од десет дана и током овог периода санирана је већина кварова на вреловодима и магистралним водовима.
Градоначелник Бора са сарадницима је данас поводом почетка званичне грејне сезоне посетио ово комунално предузеће.


„Сви већи проблеми су отклоњени у претходном периоду. Било је преко 170 пробоја на вреловодима, магистралним водовима јер је, нажалост, систем стар 40 година као и котлови. Циљ нам је да ове године грађани Бора осете боље грејање, много бољу услугу коју ће нам пружити Јавно комунално предузеће „Топлана” које ће наредних дана водити рачуна о спољној температури, тако да ће током хладних дана подизати температуру грејања. Тренутно људи из Топлане загасују котлове због високих спољних температура, али и због самог енергента који је врло квалитетан и држи температуру”, истакао је градоначелник Миликић.


Он је додао да управници зграда морају да поведу рачуна о системима грејања у зградама, јер тако нешто није у надлежности Топлане и да могуће кварове на секундарној мрежи пријаве радницима у Топлификацији.
На залихама овог предузећа има 30 хиљада тона високо калоричног угља, свакодневно стижу и уговорене количине овог енергента и све је спремно да се крене са грејном сезоном.