Градски већници усвојили предлог Одлуке о додели бесповратних средстава грађанима за спровођење енергетске санације

Од  три предлога Одлука, који су данас били на дневном реду 30. седнице Градског већа, два ће ићи на јавну расправу, а односе се на локалне комуналне таксе и таксу о коришћењу јавних површина.

Када је реч о локалним комуналним таксама, оно што је битно је да се цене када је реч о локалним комуналним таксама, које се односе на приватнике и предузетнике, неће мењати. Задржаће се цене из 2020. године, осим у категорији предузећа која имају приход преко 50 милиона динара а то су делатности којима се баве кладионице, коцкарнице и банке, град је за њих повећео таксе за 15 процената.

Сагледали смо да кроз ову одлуку не оптеретимо мала и средња предузећа, да задржимо ниво из 2020. године и да на тај начин поспешимо развој предузетништва на територији Бора јер буџет града не расте на основу намета пореза и доприноса већ на основу прихода од развоја индусрије, у овом случају од рударења. Битно је још да је одлука о коришћењу јавних површина увећана само за 2 процента и то значи да је  враћена на ниво из 2020. године. Јер смо тада, због подстицајних мера за превазилажење короне, умањили цену за 2 процента. Тако да ће заузеће јавне површине са 48 динара, овом одлуком, бити повећано на 49 динара по метру квадратном“, истакао је градоначелник Бора Александар Миликић.

Миликић додаје да се на овакав начин држи стабилна политика пореза на територији града Бора. Ово је политика стабилног развоја, подршке предузетништву, али исто тако кроз све мере запошљавања које се спроводе кроз програме самозапошљавања, прве шансе, јавних радова, стручне праксе, град Бор врло одговорно и темељно води рачуна о привредницима као једним од битних фактора за развој локалне самоуправе.

Чланови Градског већа усвојили су на данашњој седници и Предлог Одлуке о додели бесповратних средстава грађанима за спровођење енергетске санације породичних кућа, станова и стамбених зграда.

 

 

 

У оквиру Одлуке налази се коначна листа корисника коју је формирала комисија након обиласка свих објеката са преелиминарне листе. Укупно 124 грађана добиће бесповратна средства за 126 мера. На листи доминирају грађани који су аплицирали за програм замене столарије, њих 96. Након доношења Одлуке следи израда појединачних решења о сваком кориснику, након чега ће се приступити потписивању тројних уговора између грађана, локалне самоуправе и извођача радова“, рекао је Игор Јанковић, члан Градског већа.

Планирани износ субвенција био је 18 милиона динара, а утрошено је око 16 милиона и 800 хиљада динара. Разлика која је остала биће утрошена за наредни позив уградње соларних панела. Рок за завршетак радова је 1.март, али уколико буде потребе због временских услова, рок ће бити продужен.

Пчеларство на територији града последњих година бележи пораст

Пчеларство као једна од најстаријих привредних грана, последњих година на територији града Бора, бележи пораст.

Убрзани развој пчеларства подстакле су и субвенције као  помоћ пољопривредним произвођачима за куповину нових машина или унапређење пољопривредне производње. Ове године, из локалног буџета, издвојено је 45 милиона динара као помоћ пољопривредним произвођачима.

Градоначелник града Бора Александар Миликић са сарадницима данас је обишао пчелињак Бранислава Крстића у насељу Малазија који је својим радом, енергијом и залагањем за кратко време формирао 58 друштава.

Иако се бави пчеларством тек неколико година, захваљујући субвенцијама града ове године купио је центрифугу и опрему за нова пчелиња друштва. У своју пољопривредну производњу уложио је 110 хиљада динара од чега је имао повраћај новца од 60 одсто. Крстић истиче да му је помоћ изузетно важна како би могао да напредује и сам развија свој пчелињак.

Пчелари су ове године искористили субвенције кроз два програма мера и то за куповину опреме и за мере контроле болести и прихране пчела. Наредне године биће омогућене субвенције за куповину приколица и транспортних возила за пчелиња друштва, а кроз сарадњу са научним институтима за 30 пчелара биће организована обука за производњу и анализу меда, као и садњу двонаменских биљака које се могу користити и у сточној исхрани и за пашу пчела. Једна од мера биће и едукација пчелара у сарадњи са Пољопривредним факултетом, како би поспешили и максимизирали своје пчелињаке, истакао је Ненад Крачуновић, члан Градског већа.

Наредне године буџет за пољопривреду износиће 46 милиона динара, а само за пчеларство биће издвојено 6 милиона динара кроз програм нових мера.

Поводом Међународног дана особа са инвалидитетом уприличен пријем за представнике удружења у Градској кући

Међународни дан особа са инвалидитетом обележава се сваке године 3. децембра са циљем да се особама са инвалидитетом омогући једнако уживање људских права и равноправно учешће у управљању друштвом у коме живе.

Тим поводом, у Градској кући организован је пријем за представнике удружења особа са инвалидитетом на ком је изнето низ предлога како додатно унапредити њихов живот. Представници удружења захвалили су се на подршци коју им пружа локална самоуправа а тиче се услуга личног пратиоца и персоналног асистента.

Пуно тога је урађено у претходном периоду али има још много тога да се уради. Проблеми се најбоље решавају директним разговором са људима којима је помоћ потребна, истакао је градоначелник града Бора Александар Миликић и додао да се на такав начин могу чути колико неке ствари утичу на квалитет њиховог живота.

Расписана је јавна набавка за пројектовање лифта за инвалиде како би им се олакшао улаз на базене у спортском центру, рампа испред Градске управе и Инвалида рада, истакла је на пријему Тамара Пауновић, члан Градског већа.

Град Бор ће и у будуће радити на побољшању услова живота особа са инвалидитетом како би им се олакшао свакодневни живот.

Золошки врт добио нове становнике

Борски Золошки врт има нове становнике, у питању су три нове јединке бурманског питона и пар ракуна.

Како су нам рекли у Золошком врту јединке питона су знатно развијеније од примерака који се већ налазе у зоо врту што ће за посетиоце бити велико изненађење и права атракција. Да у овом јавном предузећу воде рачуна о популацији становика показује и податак да су захваљујући граду Бору и додатним средствима проширили кавез за пар ракуна у нади да ће наредне године имати принову и код ове врсте.

Иако најмлађи врт у Србији, борски золошки врт поседује више од 70 врста животиња и око 130 јединки. Радно време врта је сваког дана од 10 до 17 сати, цена улазнице је 100 динара, а деца узраста до 12 година не плаћају улаз.

Заједничком акцијом надлежних служби пронађена јединка риса

Брзом реакцијом, надлежне службе ЈП “Национални парк Ђердап” спасиле су јединку риса коју је ударио аутомобил на Ђердапској магистрали.

Заједничком акцијом Министарства заштите животне средине, запослених у НП „Ђердап“ и ЈП Зоо врт Бор, повређена јединка риса збринута је у Зоолошком врту Бор.

Фото: Национални парк Ђердап

Приликом смештања у борски Золошки врт, извршена је хитна хируршка интервенција повређене јединке и дата неопходна терапија. Тим експерата направиће процену здравственог стања ради предузимања даљих корака у процесу опоравка, навело је Министарство.

Слађана Савић пр Золошког врта у Бору истиче да су у овом јавном предузећу поносни на ову заједничку акцију у којој се види како надлежне институције фантастично сарађују.

Иако је знатижеља јавности велика да се рис сними, првенствено се мора водити рачуна о добробити животиње, као и о томе да се што мање излаже стресу. Снимање ће до даљњег бити онемогућено, додала је Савић.

Кроз програм енергетске ефикасности, 126 грађана потписаће тројне уговоре

Ове године град Бор, у сарадњи са Министарством рударства и енергетике, реализовао је програм енергетске ефикасности за породичне куће и стамбене јединице. Кроз програм обухваћене су мере као што су замена столарије, уградња фасаде, термичка изолација таванице испод кровног покривача, набавка котлова на природни гас или био масу, замена цевне мреже и радијатора као и уградња топлотних пумпи са пратећом инсталацијом.

Након изласка стручне комисије на терен, формирана је коначна листа на којој се налази 126 грађана који ће потписати тројне уговоре.

Највеће интересовање било је за меру замене столарије. Од 126 корисника , чак њих 96 конкурисало је за ову меру. Рок за извођење радова је 1. март наредне године, објашњава Игор Јанковић, члан Градског већа и додаје да уколико буде потребе рок ће бити продужен. У договору са ресорним министарством, рок је могуће продужити услед временских прилика које неће дозволити да се, пре свега, уреди фасада на објектима.

Јанковић напомиње да је приликом обиласка терена стручна комисија утврдила да су грађани, кроз премер и предрачун, предвидели само део столарије на објекту. Након договора са ресорним министарством, грађанима је дозвољено да накнадно допуне премер како би сва столарија на објекту била замењена.

Коначна листа грађана који су конкурисали за неку од мера енергетске ефикасности налази се на градском сајту града Бора (www.bor.rs) и на огласној табли. Сви грађани могу уложити жалбу уколико сматрају да има потребе. Након истека рока за жалбе на седници Градског већа биће донета одлука о додели субвенција након чега ће се приступити потписивању тројних уговора како би извођачи могли да крену са реализацијом свих мера.

https://bor.rs/wp-content/uploads/2022/11/KONACNA-LISTA-KRAJNJIH-KORISNIKA-GRADJANA-1.pdf

ОШ “Вук Караџић” добила спортску опрему за освојено прво место на Олимпијском тренингу са ОТП банком

Ученици ОШ „Вук Караџић“ однели су победу на одржаном Олимпијском тренингу са ОТП банком. Од пет основних школа са територије града, које су узеле учешће на овом спортском догађају, малишани ове школе били су најуспешнији и заузели су прво место. За освојено прво место ОТП банка донирала је овој школи спортску опрему у вредности од 180 хиљада динара.

Захваљујући доброј сарадњи Града Бора са Олимпијским комитетом Србије као и захваљујући подршци ОТП банке која већ дуже од 10 година организује ову манифестацију, у Бору је одржан олимпијски тренинг са ОТП банком у коме су учествовали основци четвртог, петог и шестог разреда.

Град Бор, поред интезивног улагања у образовање и спорт, труди се да и на овај начин кроз додатна средства допринесе за што боље услове малишана током њиховог школовања и бављења спортом које је изузетно важно“, истакла је Милена Станојковић Кожовић, члан Градског већа.

У време дигитализације, све веће употребе мобилних телефона и модерних технологија, деца се све мање баве физичком активношћу. Захваљујући овом пројекту и донацији деца ће више бити укључена у физичко васпитање и бављење спортом“, истакла је Ивана Пајкић, директорка школе.

Захваљујући овом пројекту школа је добила опрему за фискултурну салу као што су сто за стони тенис, лопте, обруче, мрежу, рекете за бадминтон, чуњеве и друге спортске реквизите.

Расписан конкурс за доделу стипендија студентима основни академских и мастер студија

Град Бор расписао је конкурс за доделу 36 стипендија студентима основних академских и мастер студија у школској 2022/2023 години.

По овом конкурсу стипендираће се 30 студената основних академских студија и 6 студената мастер студија, који су уписани на неком од државних факултета. Износ стипендије је 11 хиљада динара и исплаћиваће се у 10 једнаких рата, што је за две хиљаде динара више у односу на прошлу школску годину.

Право учешћа на конкурсу имаће студенти основних академских студија од друге године са просеком изнад 8,50. Како би испунили све услове конкурса, студенти су обавези да поред пријаве у слободној форми доставе и копију индекса, личне карте и потврду са факултета на којој се види просечна оцена студирања. Студенти мастер студија потребно је да доставе потврду да се налазе на евиденцији Националне службе за запошљавање и да су незапослени. Затим, потребно је да уз документацију приложе и висину примања чланова породице као и да нису корисници републичке стипендије или републичког кредита“, истакла је Тамара Пауновић, члан Градског већа.

Конкурс је отворен од 17. новембра, а пријаве се могу поднети до 2. децембра на портирници Градске управе или на адресу Моше Пијаде број 3.

Ове године, из локалног буџета, за ове намене издвојено је три милиона и 960 хиљада динара.

https://bor.rs/wp-content/uploads/2022/11/kONKURS.pdf

У току је реконструкција верских објеката на територији града Бора

У току је реконструкција верских објеката на територији града Бора. У селу Шарбановац и Злот изводе се радови на уређењу како спољашњег тако и унутрашњег дела цркве.

Током прошле године завршени су спољашњи радови на цркви Свете Тројице у Шарбановцу, постављени су нови олуци. У току су радови на реконструкцији унутрашњости саме цркве.

Ове године, из градског буџета, за финансирање и суфинансирање пројеката цркава и верских заједница издвојено је милион и 200 хиљада динара. Уредну конкурсну документацију за реконструкцију верских објеката поднеле су цркве у Шарбановцу и Злоту. За њихово уређење издвојено је милион и 150 хиљада динара”, објашњава члан Градског већа Марко Николић.

Оно што је од изузетног значаја за храм је иконостас који је веома вредан и значајан још из периода када је и саграђена црква 1935. године. Под је поплочан новим плочицама а у плану је репарација  улазних врата са северне и западне стране. Потребно је да се у самој порти цркве уреди метална ограда и капија која је дотрајала. Иако су радови у току, црква је отворена за вернике“, истакао је протојереј и старешина цркве у Шарбановцу Ратко Тобић.

У склопу активности Месне заједнице Шарбановац, на уређењу животног простора и обезбеђивању што квалитетнијех услова за живот и рад мештана, предузете су и активности на уређењу сеоске цркве Свете Тројице. Поред духовног и културног значаја својим новим здањем биће улепшан центар села Шарбановац”, испред МЗ Шарбановац рекла је Евица Кокелић.

Рок за завршетак радова је 20 дана. Наредне године, из локалног буџета, биће издвојено 5 милона динара за уређење цркава на територији града Бора.

 

Град Бор обележио своју крсну славу

Град Бор данас обележава своју крсну славу Свети великомученик Георгије – Ђурђиц. Светом Архијерејском литургијом у цркви Светог Ђорђа и резањем славског колача у Градској кући, обележена је слава Града Бора.

Град Бор је мултинационална средина, зато је најважније да грађани буду сложни, поштују и уважавају једни друге, честитајући славу поручио је градоначелник Бора Александар Миликић.

Данас нас је наш заштитник, Свети Георгије, окупио око славског колача да заједно промовишемо јединство, слогу и веру, посвећени садашњости и загледани у будућност. Времена нису лака и само слогом и разумевањем можемо градити наш Бор за бољи и лепши живот наших потомака. Уложили смо пуно рада и труда и учинићемо све да наш Бор буде још лепши, развијенији и бољи за живот свих грађана. Нека нас наш заштитник Свети Георгије чува и да нам снагу да сачувамо слогу, заједништво, културу и традицију коју смо наследили од наших предака, а коју ћемо оставити у аманет нашим потомцима. Драги Борани и Боранке, желим Вам добро здравље и од срца честитам данашњи празник”, додао је Миликић.

Резању славског колача присуствовао је велики број званица, представници локалне самоуправе, установа и јавних предузећа.