Нове снежне падавине: Механизација ЈКП “3. октобар” је на терену, сви путни правци у селима на територији града Бора су проходни

У појединим селима на територији града Бора, током претходна два дана било је снежних падавина. На путу за село Горњане, на потезу Цепе, пало је више од 30 центиметара снега.

Механизација ЈКП „3. октобар“ је на терену и сви путни правци су проходни. Нове снежне падавине проузроковале су проблем на електричној мрежи.

У овој години, из градског буџета, издвојена су новчана средства за реконструкцију електроенергетске мреже у селима где је то непходно. У првој половини фебруара месеца кренуће се са радовима на реконструкцији стубова и далековода како не би долазило до прекида у напајању електричном енергијом. Иако је то обавеза ЕПС-а, град ће изаћи у сусрет суграђанима како би снабдевање електричном енергијом било стабилно“, истакао је приликом обиласка терена градоначелник Бора Александар Миликић.

Како су нам рекли из ЈКП „3 октобар“ у сталном су контакту са повереницима цивилне заштите како би се благовремено чистили сви атарски путеви.

Захваљујући Град Бору који је увидео потребу да се ЈКП „3. октобар“ купи нова механизација, радници овог предузећа много брже и ефикасније обављају свој посао на терену“, истакао је Радмило Гушевац, б.д. директора ЈКП „3. окобар“.

Како истичу у овом јавном предузећу, на стању има довољне количине соли, ризле и агрегата за ову зимску сезону.

Дечак Лазар био је прва беба у 2023. години

Лепе вести за сам почетак године. У првим данима 2023. године у борском породилишту рођене су две бебе, два дечака.

Боранка Софија Мијуловић на свет је донела Лазара. Нешто касније, родио се Вељко а поносна мајка Ана Филиповски каже да јој је ово трећа срећа у породици.

Порођаји су протекли добро, оба дечака рођена су царским резом, истичу на гинеколошко-акушерском одељењу и додају да су бебе добиле добру оцену.

У 2021. години рођене су 394 бебе, док је у прошлој 2022. забележено 405 порођаја, и надам се да ће се током ове године повећати број новорођених беба. И наредних дана нас такође чека одређени број порођаја, настављамо даље“, додао је др Горан Голубовић.

Заменик градоначелника Миливоје Јаношевић са сарадницима обишао је породилиште и том приликом најмађим становницима уручио новогодишње поклоне.

Добили смо информацију да ће деца врло брзо бити пуштена кући. Оно што је добро је деци пружена најбоља нега и да лекари и медицинско особље чине максималне напоре да деци овде буде боље. Ми ћемо као град учинити све и за болницу и за Дом здравља да услови и за лекаре и за пацијенте буду много бољи. Желим свима срећну Нову годину, а људима који се баве овим одговорним послом, желим што мање посла, јер ако они немају посла онда је то добар показатељ да смо здрави и да су деца здрава“, нагласио је Миливоје Јаношевић, заменик градоначелника Бора.

Град Бор  од ове године издваја за прворђено дете 50 хиљада динара, за друго 80, а за треће и четврто дете 140 хиљада динара. Од ове године све незапослене породиље добијаће годину дана новчану надокнаду од 20 хиљада динара. Данас имамо две породиље, једној од њих је ово друго дете, а другој треће, тако да је то велика радост на овај леп дан“, рекао је Гојко Џаковић, помоћник градоначелника Бора.

Представници локалне самоуправе посетили су и малишане на дечијем одељењу и уз новогодишњи пакетић пожелели им брз опоравак.

 

Усвојене Одлуке о повећању комуналне таксе и накнаде за коришћење јавне површине

Чланови Градског већа усвојили су Предлог одлуке о повећању цена за локалне комуналне  таксе, као и Предлог одлуке о накнадама за коришћење јавних површина.

Након спроведене јавне расправе о повећању цена за локалне комуналне таксе и  накнадама за  коришћење јавних површина, чланови Градског већа су на данашњој седници усвојили оба Предлога.

Цена локалних комуналних такси биће увећана за 15 одсто и односи се само на правна лица и предузетнике  који обављају одређене делатности из области банкарства, осигурања, производње и трговине нафтом и нафтним дериватима, дуванским производима, поштанским, мобилним, телефонским, услугама електропривреде, казина, коцкарница и ноћних барова и дискотека“, истакла је Драгана Живковић Стојанов.

Одлука о коришћењу јавних површина увећана је само за 2 процента, а то значи да је  враћена на ниво из 2020,  када је због подстицајних мера за превазилажење короне, била умањена цена за 2 процента, тако да ће такса за заузеће јавне површине са 48 динара,  овом одлуком бити повећана на 49 динара.

Висина комуналних такси није мењана од 2020. године.

Пољопривредни произвођачи који су добили субвенције данас су потписали уговоре, додељено 30 решења

Пољопривредни произвођачи који су добили субвенције за набавку опреме за пчеле, електричне пастире, опрему за пријем воћа и поврћа, за резање и дробљење воћњака и винограда, куповину машине за скидање усева као и за обраду земљишта, данас су у Градској управи потписали уговоре.

Због великог интересовања пољопривредних произвођача, конкурс за доделу субвенција у области пољопривредне производње је поновљен. Додељено је 30 уговора а из локалног буџета за ове подстицајне мере издвојено је 1,6 милиона динара“, истакао је Ненад Крачуновић, члан Градског већа.

Ове године укупно је уручено око 360 решења за доделу субвенција. Такође, град Бор је субвенционисао 100 одсто за вештачко осемењавање говеда и за ту меру је додељено преко 1 000 решења.

Како би се подстакли пољопривредни произвођачи, наредне године субвенције ће са садашњих 60 бити увећане на 80 одсто од вредности инвестиције.

Потписани тројни уговори за програм унапређења енергетске ефикасности

На основу програма унапређења енергетске ефикасности, у Градској кући данас су потписани тројни уговори са грађанима који су добили субвенције за уградњу столарије, постављање фасаде, куповину котлова на биомасу и за уградњу топлотних пумпи.

До краја наредне недеље биће уручено 125 уговора након чега ће извођачи радова, за које су се грађани определили, моћи да крену са реализацијом ових мера. Рок за за реализацију програма је 1. март наредне године. У договору са ресорним министарством, уколико буде било потребе, рок ће бити продужен“, истиче Игор Јанковић, члан Градског већа.

Јанковић додаје да ће Град Бор и наредне године испратити сваки позив од ресорног министарства како би грађани који нису сада конкурисали могли да аплицирају следеће године.

Још један нови камион ауто смећар за ЈКП “3. октобар”

Наставља се са зановљавањем механизације у јавним предузећима. У ЈКП „3. октобар“ стигао је нови камион, ауто смећар.

Захваљујући издвајању из буџета Града Бора ово је девето ново возило које је стигло у ово јавно предузеће од почетка ове године.

Старост возила у јавним предузећима била је преко 20 година. Данас смо дошли у ситуацију да у овој години испоручимо девето возило за потребе ЈКП „3 октобар“. Оно што нам следи, као обавеза, за наредну годину је израда градског колективног уговора за јавна предузећа. Наша обавеза и задатак за наредну годину је подизање зарада у јавном сектору како бисмо задржали раднике и подигли квалитет рада. Ситуација у јавном сектору сада је много боља него што је то било пре четири године. Многа предузећа сада послују позитивно, а некада су била на рубу рентабилности“, истакао је градоначелник Бора, Александар Миликић.

Наредне недеље стићи ће још два нова возила, те ће возни парк ЈКП „3 октобар“ ове године бити бројнији за 11 нових возила.

У историји овог предузећа није се десило да су се куповала нова возила. Захваљујем се локалној самуправи која је препознала наше потребе јер зановљавањем механизације подиже се квалитет услуга јавног предузећа како би оно у потпуности било у функцији грађана. Обнављањем опреме, ЈКП „3. октобар“ од наредне године моћи ће и тржишно да послује и да са трећег места убира приходе што до сада није било могуће због старе механизације“, додао је Радмило Гушевац, в.д. директора ЈКП “3. октобар” Бор.

За набавку нове механизације за потребе јавно комуналних предузећа, из локалног буџета, издвојено је 220 милиона динара.

Уређење фискултурне сале у Злоту

Фискултурна сала у ОШ “Петар Радовановић” у Злоту добила је нови изглед. Након пуштања у рад балон сале, пре две године, на захтев школе сада је урађен и под а све у циљу веће безбедности ученика.

Из локалног буџета за ове намене издвојено је 3 милиона динара. Град Бор наставља да улаже у инфраструктуру. Завршена је фискултурна сала у Брестовцу док су у току радови на санацији сале у ОШ “3. октобар”“, истакао је Никола Марић, помоћник градоначелника.

У току је уређење свлачионица за које је школа из сопствених средстава обезбедила материјал и донатора за извођење радова.

Постављена подлога, која је намењена за спортске терене, омогућиће боље услове и већу сигурност ученицима ове школе током часова физичког васпитања“, објашњава Снежица Огњановић, директорка ове образовне установе.

За наредну годину, у плану је уређење ограда и фасада на школама.

Градски већници усвојили предлог буџета за 2023. годину, половину буџета чине капиталне инвестиције

На одржаној 32. седници Градског већа, већници су усвојили најзначајнији предлог –  буџета града Бора за 2023. годину који је предвиђен на шест милијарди и 400 милиона динара. Буџет је 5,8 милијарди, а преосталих 530 милиона су средства која ће бити пренета из ове године.

Чак 3,1 милијарда ће бити издвојена за капиталне инвестиције. Наредне године у плану је изградња аква парка, 17 дечијих игралишта у сеоским и градским месним заједницама али и изградња водоводне мреже у селима.

Готово половина буџета издвојена је за капиталне инвестиције, никада до сада није било издвојено толико новца. Буџет је направљен тако да буде у интересу свих грађана, истакао је на седници Градског већа градоначелник Бора Александар Миликић.

За следећу годину издвојено је 380 милиона за набавку опреме за јавно комунална предузећа, 203 милиона динара биће издвојено за куповину магнетне резонанце и морам рећи да обећање које смо дали пре две године да ће Бор добити најсавременији дијагностички центар полако спроводимо у дело. Ове буџетске године купили смо скенер и нове апарате који су били неопходни“, додао је Миликић.

Један од капиталних пројеката важних за град Бор јесте и изградња Европског вртића, која ће почети следеће године. Укупна вредност инвестиције је око 700 милиона динара, а у  новом обданишту моћи ће да борави 260 малишана.

У наредној години буџетом је предвижено виђе новца и за популациону политику.

Од првог јануара 2023.године све породиље које се породе у новој години имаће за прво дете једнократну помоћ од 50 хиљада динара, за друго, осамдесет, а за треће и четврто дете 140 хиљада динара. Незапошљене породиље прве године од дететовог рођења примаће новчану надокнаду 20 хиљада динара на месечном нивоу“, рекла је Тамара Пауновић, члан Градског већа.

Чланови Градског већа зелено светло дали су и на предлоге о давању у закуп пословног простора и гаража, захтев Влади Републике Србије за пренос парцела и станова на град Бор.

Коначну реч, даће одборници на Скупштини града која је заказана за 23. децембар.

Његово Преосвештенство Епископ тимочки Иларион посетио Градску кућу

Развој српске православне цркве на територији града Бора био је повод да Његово Преосвештенство Епископ тимочки Иларион са свештенством посети Градску кућу.

На састанку који је одржан са градоначелником и његовим најближим сарадницима било је речи о изградњи новог верског објекта али и новог модерног верског храма какав град Бор и заслужује.

Желим да изразим своју благодарност за издвојено време како би разговарали о развоју српске православне цркве у будућности. Разговарали смо о свим оним стварима које су врло важне за духовни живот и подизање духовне свести нашег народа. За наредну годину дефинисали смо неке приоритете, тако да ће се сарадња наставити и у будућности“, истакао је Епископ тимочки Иларион.

На састанку изнети су конкретни предлози и идеје којима ћемо се водити. Било је речи о изградњи верског објекта на градском гробљу који смо већ и најављивали. Наредне године у плану је изградња модерног храма какав Бор и заслужује као и друхих верских објеката у селима.У предходном периоду, сви заједно смо показали одговорност и потребу да се држимо заједно када је најтеже и најлепше. Захваљујући добром развоју града, новац из градског буџета можемо употребити на прави начин“, истакао је градоначелник Бора Александар Миликић.

Увек ми је била потребна вера у Бога, вера у себе и своје пријатеље. Хвала свима који су увек били ту уз нас, морамо се увек држати заједно јер само на тај начин можемо доносити најбоље идеје и одлуке, додао је Миликић.

Ово је био само још један у низу састанака када је реч о развоју српске православне цркве на територији града Бора.

У Дому здравља почела са радом Школа родитељства

У борском Дому здравља одржан је скуп под називом „Подстицајно родитељство кроз игру – евалуација 2022“. Програм је активирао све здравствене установе, како би помогао родитељима али и деци. УНИЦЕФ који је и финансијер пројекта, подржао је све локалне самоуправе у стварању средина којима се промовише развој детета и добробит породице.

У претходних годину дана у Бору, Врању, Новом Саду, Крагујевцу и Новом Пазару спроведен је пилот пројекат који је показао да има простора да се унапреде услуге локалних самоуправа.

Деца расту и размишљају кроз игру. Деца језик игре најбоље разумеју. У најранијим годинама живота, малишани кроз игру и интеракцију са родитељима развијају све потребне животне вештине, истакнуто је на скупу ком су присуствовали представници локалне самоуправе, представници Института за јавно здравља др Милан Јовановић Батут , УНИЦЕФ-а и осталих учесника у пројекту.

У склопу пројекта „Подстицајно родитељство“, у борском Дому здравља отворена је Школа родитељства. У просторијама поливалентне службе биће организована психо физичка припрема трудница за порођај са којим ће радити едуковане патронажне сестре.

Ми смо у овом пројекту од 2019. године, а Бор је један од пет градова у Србији који је први кренуо са овим пројектом и са данашњим датумом ми смо реализовали нашу планирану меру за 2022. годину. За наредну годину буџетирали смо нове мере“, истакла је Тамара Пауновић, локални координатор пројекта „Подстицајно родитељство кроз игру“.

И до сада су постојале школе родитељства али ово је сада потпуно нови концепт где је заправо циљ да се потпуно интегришу сви капацитети који постоје у локалној заједници. Она ће сада по први пут интегрисати Центар за социјални рад, Предшколске установе и здравствени систем односно примарну здравствену заштиту. Ово је само почетак, школа је намењена од периода планирања породице, током трудноће и раног развоја деце до треће године али се надам да ћемо даље развијати концепт јер подршка родитељима је потребна током целог одрастања. Циљ нам је да укључимо у пројекат све друге релевантне службе. Развија се нови комцепт, проширује се и излазимо из оквира здравствене заштите“, истакла је Мирјана Живковић Шуловић, начелник центра за анализу, планирање и организацију у овом пројекту.

У наредној години у плану је да се оформи и кутак за родитеље који ће се кроз игру бавити односом родитељ – дете.