Одржана 39. седница Градског већа: Усвојен Предлог Одлуке о изради Плана детаљне регулације стамбеног насеља

Чланови Градског већа усвојили су на данашњој седници Предлог Одлуке о изради Плана детаљне регулације за формирање стамбеног насеља на потесу Трујканов поток.

Планом се утврђује локација за све неопходне садржаје, инфраструктура која је неопходна за нормално функционисање насеља, сеоског типа. По доношењу ове Одлуке, када буде ступила на снагу, почеће и јавни увид где ће свако имати прилику да изнесе свој предлог и сугестију за формирање насеља. Након тога, стручна комисија града Бора извршиће контролу на основу које ће се видети тачне границе насеља и где ће се налазити школа, амбуланта, црква, спортски терени и други садржаји. Предвиђено је да ће цео тај процес трајати осам месеци. У будуће Град Бор ће у сваком селу, где се врши рударење, јавно представити свој план где ће сваки грађанин моћи да изнесе свој предлог или сугестију. Мештанима села ће на располагању бити и Одељење за урбанизам за било какву врсту помоћи како би насеље било што функционалније за оне који ће ту живети“, истакао је Никола Марић, помоћник градоначелника града Бора.

Већином гласова, већници су дали зелено светло и на Предлог Локалног акционог плана о измени Локалног акционог плана запошљавања града Бора за 2022. и 2023. годину.

Овом Одлуком, у 2023 години, по основу јавних радова лица ће бити ангажована на по четири месеца уместо досадашњих три и за те послове ће им се исплаћивати месечно по 30 хиљада динара уместо досадашњих 22 хиљаде динара. Што се тиче стручне праксе остаје као и ранијих година, имаћемо лица са средњом, вишом и високом стручном спремом. У зависности од висине образовања лица ће бити ангажована од 6, 7 и 12 месеци“, истакла је Тамара Пауновић, члан Градског већа.

На дневном реду, пред већницима су се нашле и Одлуке о Измени програма пословања јавних комуналних предузећа, Предлог Решења о именовању директора ЈКП „3. октобар“ и ЈП „Боговина“ као и Предлог Решења о именовању председника и чланова  Надзорног одбора.

О свему овоме коначну реч даће одборници на наредној Скупштини града Бора.

Дигитална промоција туристичке понуде

Дигитализација је веома значајна када је реч о афирмацији туризма и свакако је корак напред у даљем развоју. Источна Србија је веома богата туристичком понудом, како са културним садржајем тако и са природним наслеђем.

Данас се туристичка понуда представља на један другачији начин користећи за то дигиталне алате и дигитални маркетинг. Данас свако проводи сате уз мобилни телефон или рачунар и то је место где је потребно да туристичка понуда буде приказана на начин на који то данашњи посетиоци желе да виде, а то је кратко, једноставно и практично.

Дигитална промоција туристичке понуде била је повод за одржавање састанка на коме су присуствовали представници локалних самоуправа, музеја и туристичких организација из пет градова у Источној Србији.

Бор је на таквој локацији где може да учествује на два прекогранична пројекта, са Румунијом и Бугарском. Програм прекограничне сарадње са Румунијом је остварен и позив за пројекте је отворен до 1. марта ове године. На пролеће биће отворен позив за пројекте и са Бугарском. Повезаност са Бугарском и Румунијом треба искористити на најбољи могући начин како би се туристичка понуда овог дела Србије подигла на виши ниво“, истакао је Владан Јеремић, директор Рариса.

Дигитализација је одавно ушла у туризам, међутим постоје и други дигитални алати који се могу данас користити али и неке напредне технологије које иду у корак са данашњом генерацијом. Прављење холограмских пројеката, нешто једноставније од тога је дигитални маркетинг односно коришћење друштвених мрежа у сврху промоције и маркетинга“, истакао је на презентацији Срђан Пилиповић, директор маркетиншке агенције из Београда.

На самим локалитетима, било да су они културно или природно наслеђе, интерпретација се мора и доживети. У сврху промоције туристичке понуде може се користити виртуелна реалност, измењена стварност и други алати као што су холограми а користе их други музеји у свету и Европи.

На састанку је презентовано више од 10 различитих алата који се већ користе за промоцију туристичке понуде. Сви који су присуствовали састанку су информисани како могу да промовишу свој крај али и на који начин ту понуду могу да обогате у будућности и да иду у корак са модерним технологијама.

У ЈКП “3. октобар” стигла нова радна машина за уређење атарских путева

У ЈКП „3. октобар“ стигла је нова радна машина која ће служити за уређење сеоских путева. Тамо где не постоји асфалт и где није у плану да се постави, машина ће да дроби, меље, равна, таба и прави канале поред пута како би се пољопривредним произвођачима омогућио лакши приступ до њихових њива.

Град  Бор је једини град у Србији са оваквом машином која може да уређује сеоске и атарске путеве. Град Бору има неколико стотина километара атарских путева које треба уредити и са овом машином. Чим временски услови то буду дозволили кренуће се са сређивањем путева у селима“, рекао је Александар Миликић, градоначелник Бора.

Снага ове машине је у рангу снаге великог утоваривача. За сада је стигао један прикључни елемент, стабилизатор тла, а већ следеће недеље стићи ће вучни грејдер који иде иза ове радне машине и вибро плоча која ће да таба и сабија пут, а која иде испред машине“, истиче в.д. директора ЈКП „3. октобар“ Радмило Гушевац.

За куповину ове радне машине, из буџета града, издвојено је 57 милиона динара. Ово је шеснаеста радна машина која је стигла у ово јавно предузеће. Наредних дана стићи ће булдозер и још две машине које су неопходне како би се капацитет ЈКП „3. октобар“ подигао на виши ниво.

 

ЈКП “3. октобар” спремно дочекује нове снежне падавине: Радници су на терену, сви путни правци су проходни

Током ноћи, у граду и селима на територији града Бора пала је нова количина снега. Механизација ЈКП „3. октобар“ је на терену и сви путни правци су проходни. На располагању су 24 возила.

Није нас изненадио снег и није нас изненадила зима. ЈКП „3. Октобар“ стално показује да уз добру организацију и уз помоћ града може да функционише у интересу грађана. Свакодневно и током ноћи су на терену. Имају довољно механизације, агрегата и сигуран сам да ћемо ову зиму превазићи и да ће наше предузеће одговорити свим задацима“, истакао је Миливоје Јаношевић, заменик градоначелника града Бора.

„Радници ЈКП „3. октобар“ током ноћи излазили су два пута на терен, посипали су како градске тако и сеоске путеве, сољу и агрегатом. Сви путни правци су проходни, није пала велика количина снега али смо били приправни и нисмо дозволили да дође до стварања леда на путевима“, истиче Радмило Гушевац, в.д. директора ЈКП „3. октобоар“.

Гушевац додаје, да је за ову зимску сезону спремно укупно 24 возила, од тога осам комбинованих радних машина, шест утоваривача и десет камиона од којих су четири намењена за град и шест за сеоске путеве.

Дечија игралишта поново на мети вандала

Град Бор улаже велики напор и финансијска средства да деца у Бору имају срећније и здравије детињство. На жалост, дечија игралишта често су на мети вандала, који уништавају јавну имовину. Својим неодговорним понашањем, доводе у питање и безбедност деце која се ту играју.

По ко зна који пут на мети вандала било је дечији игралиште у МЗ Младост, у насељу V месна, где је током викенда упропашћено доста реквизита, поломљене су информативне табле, клацкалице, дечија рачунаљка и клупе.

Уколико се вандализам настави у нашем граду и уколико се реквизити и даље буду уништавали, како и закон налаже, бићемо принуђени да затворимо дечија игралишта до њиховог санирања јер она као таква нису безбедна за наше најмлађе. Трудимо се да деци омогућимо нормалне услове за живот, разоноду, забаву, бављење спортом и рекреацијом, али појединци свакодневно уништавају оно што је саграђено и постављено“, истакао је Марко Николић, члан Градског већа.

Радници ЈКП „3.октобар“ рано јутрос су изашли на терен и до краја дана санираће све оно што су непознати починиоци урадили током викенда“, поручује Радмило Гушевац, в.д. директора ЈКП „3. октобар“.

Само у прошлој години реконструисано и саграђено 5 нових дечијих игралишта по најсавременијим стандардима. За ову годину, из локалнох буџета, издвојено је 100 милиона динара за изградњу нових 17 игралишта, како у граду тако и у селима.

Како се Град Бор бори да изгради што већи број дечијих игралишта, тако ће се борити и да иста заштити како би малишани имали где да проводе своје слободно време. Реакција на вандализам мора бити брза и ефикасна поправка и обнова оштећених игралишта  као и санкционисање починиоца како не би дошло до понављања оваквог понашања појединаца.

Свакако решење проблема је постављање видео надзора, али пре свега је потребно да се промени свест људи. Упућује се апел на грађане да уколико имају било каква сазнања да неко уништава реквизите, то пријаве тужилаштву, полицији или Градској управи како би се преузели даљи кораци.

Обележавање Кинеске Нове године: Караван пријатељства на путу свиле у понедељак у Бору

Влада Републике Србије, Амбасада НР Кине у Београду и Институт за појас и пут у сарадњи са градовима – Београдом, Новим Садом, Нишом, Бором и Смедеревом организују прославу Кинеске Нове године у Републици Србији од 21. до 26. јануара 2023. године.

У Бору прослава Кинеске Нове године одржаће се 23. јануара, на платоу испред Дома културе, од 17 сати. Сви заинтересовани грађани ће моћи да узму учешће у хуманитарној акцији и пробају специјалитете неколико земаља Појаса и пута, али и да уживају у Игри лава, наступу борилачких вештина и перфомансу Цуђуа (Древни кинески фудбал).

Овај хуманитарни караван укуса и дарова пријатељства, попут малог трга из бајке на коме се могу пронаћи храна и други производи, гостима ће за добротворни прилог од 200 динара дати прилику да добију један оброк и безалкохолно пиће неке од кухиња земаља чланица иницијативе Појас и пут, а за исти минимални износ и да се опробају у хуманитарном квизу знања за који су припремљене и награде. Учесници кивиза такође ће моћи да учествују и у наградном конкурсу који ће заједнички припремити Институт за појас и пут и Кинески културни центар, а где ће главне награде бити два пута по две повратне авио карте на директним летовима за Кину. Сав прикупљени приход на Каравану пријатељства на Појасу и путу биће дониран дечијем одељењу Опште болнице Бор.

Сви садржаји и припремљени програм, поводом обележавања Кинеске Нове године осликаваће пријатељство народа Народне Републике Кине и Републике Србије.

Увођење електронског система за вођење седница, гласање и бројање гласова

Још 2020. године покренута је идеја за убрзање и поједностављење рада седенице Скупштине, али и да њена припрема тече једноставније и да се заврши у што краћем року.  

Покренута идеја је реализована те ће се у будуће материјали за седницу Скупштине слати електронским путем, што је и предвиђено пословником.

Идентификација одборника ће тећи при самом уласку, сваки одборник добиће свој број под којим ће бити у систему електронског вођења седнице скупштине а који ће регистровати јављање одборника и по том реду ће и добијати реч. Обезбеђен је довољан број лаптопова који ће бити уручени одборницима. На мејл адресе ће добијати материјал за седницу и на тај начин ће бити ускраћени за неколико килограма штампаног материјала на који су се одборници жалили. Сигуран сам да ће седнице трајати краће, одборницима ће бити омогућено да се на бржи и једноставнији начин припреме за седницу, да лакше прелистају материјал“, истакао је Драган Жикић, председник Скупштине града Бора.

Жикић додаје, да су пословником о раду Скупштине града Бора предвиђене две могућности, прва је да се одборник јавља са свог места, да коментарише и искористи своје одборничко време са места или ако жели може да изађе за говорницу и учествује у раду седнице. На монитору ће бити приказано време почетка седнице али и регистрација свих присутних одборника. Приликом гласања видеће се резултати, за, против, уздржан и на тај начин ће се убрзати време јер скупштински радник неће морати да пребројава гласове. Затим, предвиђено је и да одборник у току излагања, тј. кад га председавајући прекине, време се зауставља и наставља се онда када га поново укључи, односно да реч да настави дискусију.

За све одборнике планирана је обука како би до наредне седнице Скупштине сви одборници били припремљени за рад.

 

Од 1. јануара плате у јавном сектору биће увећане за 12,5 одсто

Одлуком Фискалног савета и Владе Републике Србије, од 1. јануара, плате у јавном сектору биће увећане за 12,5 одсто.

Тим поводом, градоначелник Бора Александар Миликић истакао је да борска јавна предузећа данас много боље послују него што је то био случај пре три или четири године. ЈКП „Воддовод“ је сада потпуно позитивно јавно предузеће. Послове које је добијало од града на уређењу водовода је допринело да би се остварио такав резултат. ЈКП „3. октобар“ је захваљујући граду Бору у потпуности технички осавремењено.

Он додаје, да ће у првој половини ове године основни задатак локалне самоуправе бити израда колективног уговора за јавна комунална предузећа на основу ког ће се рад вредновати у свим предузећима на исти начин и да ниво и степен образовања буде једнак. Јавни сектор треба и мора да буде у функцији грађана града Бора. Кроз комплетан овај систем, од инвестиција у јавна предузећа до обезбеђивања бољих финансијских услова, управо то и радимо. Јачањем јавног сектора, послови се морају брже и јаче обављати а све у интересу грађана Бора.

У разговору са синдикатима и са представницима јавних предузећа, још 2022. године, дата је могућност у два наврата да се уради измена колективних уговора и увећања зарада. Половином године дошло је до увећања у ЈКП „Водовод“, а нешто касније и у ЈКП „Топлана“. Ново јануарско повећање од 12,5 одсто, довешће до знатног увећања у укупној заради.

Поред јавних предузећа, прописано је и увећање зарада у јавним установама и оним јавним предузећима која нису подлегла претходном увећањима, тако да ће запослени у јавном сектору од јануара месеца имати увећање за 12,5 одсто.

Одржана 36. седница Градског већа, у наредних осам месеци израда комплетног плана новог насаља а

На одржаној 36. седници Градског већа на дневном реду било је седам тачака. Свакако једна од најважнијих за коју су Градски већници дали зелено светло је предлог закључка о спровођењу јавне расправе о Нацрту Одлуке о изради плана детаљне регулације за формирање стамбеног насеља на локацији Трујканов поток.

Задатак локалне самоуправе је да у наредних осам месеци уради комплетан план једног новог насеља, сеоског типа, који ће бити сигурно једно од најсавремениих насеља у Србији, које ће поред основних инфраструктурних објеката, путева, канализације, водовода, грејања самог насеља имати и објекте као што су школа, амбуланта, црква и све оно што је данас потребно за нормалан живот, каже герадоначелник Бора, Александар Миликић.

Ова локација је дефинисана на површини од скоро 20 километара квадратних и треба да има три мања насеља на површини од 140 хектара. Оно што је јако важно је да ће ово подручје бити потпуно изузето из истражних права без могућности  рударске експлоатације у наредним годинама и деценијама”, додао је Миликић.

Јавна расправа о Нацрту Одлуке о изради плана детаљне регулације трајаће до 31. јануара.

Након отклоњеног квара, затворени базени почели са радом, купачима на располагању и коришћење сауне

Након отклоњеног квара, затворени базени Установе Спортски центар „Бобана Момчиловић Величковић“, почели су са радом. Температура воде у великом базену је 24,5, док је у малом 27 степени.

Као и до сада, контролу воде врши Завод за јавно здравље „Тимок“ и према последњим анализама вода је бактериолошки исправна за купаче. Цена улазнице је 150 динара, док је цена месечне карте 2 300 динара.

Базени су отворени и за време трајања зимског распуста, у периоду од 11 до 19 часова а након тога базени су на располагању пливачким и ватерполо клубовима као и појединим школама. По завршетку зимског распуста, радно време базена радним данима биће од 15 до 19 часова и викендом од 11 до 19 сати. Купачима је на располагању и коришћење сауне. Цена карте је 150 динара“, напомиње Бојана Длбокић, диреторка Спортског центра.

Право на бесплатан улаз имају деца до седам година, одлични ђаци са просеком 5.0, најуспешнији спортисти – освајачи медаља на државном првенству, репрезентативци државе и освајачи медаље на републичком школском такмичењу. Такође, право на бесплатан улаз имају и особе са инвалидитетом.