Одржан Сајам професионалне орјентације, велика посећеност будућих средњошколаца и бруцоша

Борска филијала Националне службе за запошљавање организовала је Сајам професионалне орјентације. На сајму је учествовало 11 средњих школа из борског и зајечарског округа, два факултета и то Педагошки факултет из Неготина и Технички факултет из Бора.

С обзиром да свако занимање изискује одређене способности и интересовања веома важних ако не и пресудних у одабиру занимања, Град Бор је на овај начин омогућио младима добар избор информација у креирању сопствених хтења како би ученици основних и средњих школа могли правилно да одаберу занимање којим ће се бавити у будућности, јер је добро занимање кључ за даљи живот и развој каријере“, истакао је Александар Богосављевић, члан Градског већа.

Представници школа и факултета су се на врло креативан начин потрудили да будућим средњошколцима и бруцошима што више приближе даљи ток школовања. Охрабрујућа чињеница и показатељ да је сајам оправдао очекивања је велика посећеност будућих средњошколаца којима ће сајам бити од велике помоћи у одабиру будућег занимања.

Велики број деце се одазвао, наставници, професори и сви су били у прилици да питају све што их занима у оквиру будућих занимања. Оваква презентација ће им пуно значити јер је добра информација примарна за разумевање онога што радимо у професионалном животу и каријери . Деца ће имати прилику да разбију неке предрасуде и сазнају нешто ново у оквиру смерова“, истакао је професор Иван Вучковић.

Основни циљ сајма је пружања релевантних информација о мрежи образовних институција где се пружа помоћ ученицима основних и средњих школа да пронађу одговарајуће занимање, објашњава Лидија Начић, в.д. директора НСЗ филијале у Бору и додаје да се нада да ће деца након овогодишњег сајма бити адекватно информисана како би уписала жељену школу.

Нови табач за одржавање ски стаза на Црном Врху

Ове године, скијалиште на Црном Врху очекују велики пројекти, на задовољство свих љубитеља зимских спортова. Црни Врх до сада, за време зимске сезоне, окупљао је велики број скијаша из Бора али и ширег окружења.

Од наредне године, планина надомак Бора биће једно велико градилиште. Идеја је да Црни Врх добије оно што и заслужује, туристичку дестинацију где ће сви љубитељи планине и свежег ваздуха, овај бисер Бора, моћи да посећују током целе године.

На захтев скијаша али и запослених из Спортског центра, скијалиште на Црном Врху добило је нови табач како би се постојеће стазе одржавале. Одржали смо неколико састанака на тему проширења капацитета самог скијалишта. Припрема се могућност отварања нове стазе а већ од наредне године и оснежавање самих стаза. Ово је велики помак јер овде нису проблем топови већ проналажења решења како обезбедити воду и на томе интезивно радимо. У припреми је пројекат система за сакупљање вода како би се могли задовољити топови. У плану је и градња других садржаја, дечија игралишта и бициклистичке стазе“, истакао је Александар Миликић, градоначелник града Бора.

Миликић додаје, да ће се интезивно радити и на проширењу капацитета летње баште како би Црни Врх био доступан током целе године и нашао се на мапи туристичких дестинација Србије.

Почело насипање ризле у сеоским месним заједницама

Запослени у ЈКП „3.октобар“ почели су насипање ризле у сеоским месним заједницама. До сада је у Злоту на рејонске путеве насуто 1200 кубних метара, а у Брестовцу 500 метара кубних ризле.

Тренутно смо у Шарбановцу за који је опредељено хиљаду кубних метара ризле. Ове године је уговором предвиђено 20 хиљада кубних метара за насипање рејонских путева у сеоским месним заједницама и то је у односу на претходне године највећа количина. Захваљујући доброј сарадњи града Бора са компанијом ЗиЈин, компаније је донирала ризлу како би се помогло мештанима у селу“, истакао је Радмило Гушевац, директор ЈКП „3.октобар“.

У Шарбановцу је ризла насипана у рејону Дубрава, а мештани овог насеља истичу да им уређење атарских путева пуно значи.

Стари су већ отишли у пензију, али је млада генерација почела да ради и свакодневно користи ове путеве за одлазак и долазак са посла. Ми старији немамо где да одемо одавде, па је за нас добро све што се уради. Захвалио бих се локалној самоуправи што уређује и одржава наше рејонске путеве чиме нам олакшава  одлазак до града, али и до наших имања“, рекао је Срђан Пантелић из рејона Дубрава.

Уговором је предвиђено да се до 1.маја на рејонске путеве поспе 10 хиљада кубика ризле, док ће насипање других десет кубика почети у јуну месецу, а планирани радови на уређењу путева трајаће три месеца.

Полагањем венаца и цвећа обележена 24. годишњица НАТО бомбардовања

Полагањем венаца и цвећа на споменик страдалима, у Бору је обележена 24. годишњица од почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије.

За Град Бор је изузетно значајно чување традиције и сећање на данашњи дан, где су наши суграђани недужно страдали. Полагањем венаца и цвећа, желимо да укажемо част и поштовање за све људе који су дали свој живот за град и отаџбину“, истакао је Ненад Крачуновић, члан Градског већа.

Бор је, према речима председника Организације резервних војних старешина у Бору, Момчила Радисављевића, једини град у Тимочкој Крајини који је седам пута бомбардован.

Прво бомбардовање Бора је било 15. маја, а завршно 8. јуна. Укупно је пала 21 ракета, страдало је 8 цивила и 12 припадника војске и полиције. На овим теренима укупно је бачена 21 бомба, бомбардована је трафостаница „Бор 3” када је пола РТБ-а остало без струје, а бомбардован је и тадашњи Југопетрол на четвртом километру“, додао је Радисављевић.

Венци и цвеће положени су и на спомен-плочи у згради Полицијске управе у Бору.

Данас смо се окупили овде у ПУ Бор поводом годишњице од почетка НАТО агресије. Желимо да одамо почаст нашим погинулим колегама који су своје животе дали борећи се за своју државу и народ“, истакао је Зоран Радовић, в.д. начелника ПУ Бор.

Бомбардовање је окончано потписивањем Војнотехничког споразума у Куманову 9. јуна 1999. године, а за 78. дана колико је трајало, погинуло је између 1.200 и 2.500 људи.

Осмаци полагали пробни завршни тест из математике

Око 400 ученика осмог разреда свих борских основних школа, данас је полагало пробни завршни тест из математике, док ће тест из матерњег језика и из изборног предмета решавати наредног дана.

Пробни испит помоћи осмацима да провере своје знање али и да се упознају са процедурама полагања завршног испита. Ово је прва генерација ученика која ће уместо комбинованог теста, као трећи тест, полагати један од пет предмета по избору“, истакао је Радиша Петковић, директор ОШ „Бранко Радичевић“.

Према уписном календару, ученици ће завршни испит из српског, односно матерњег језика полагати 21. јуна, из математике 22. јуна, а трећи тест ће решавати 23. јуна. Прелиминарни резултати мале матуре биће објављени 25. јуна, а коначни 28. јуна.

У току је уређење спортских терена у граду

У току је уређење спортских терена у граду. Првом фазом обухваћена је репарација заштитних ограда око самих игралишта а након тога уследиће постављање подлоге на кошаркашким игралиштима.

Поред подлоге, која задовољава све европске стандарде, вршиће се и замена кошаркашких табли, обруча и мрежа као и постављање голова на свим фудбалским игралиштима.

Радови на уређењу спортских игралишта изводе се у IV Месној заједници, Новом градском центру и насељу Ц16, истиче члан Градског већа Марко Николић и додаје, да је нова подлога доста безбеднија за децу и све оне који користе спортске терене за рекреацију. Направљена је од флексибилне пластике и као таква ће бити деци занимљива. До сада оваква врста подлоге није постављена у граду али с обзиром да задовољава све европске стандарде по питању безбедности корисника планирано је постављање на три игралишта у граду.

За уређење спортских игралишта уложено је више од 3 милиона динара.

У току су радови на санацији пута у Доња Белој Реци

Након што је у децембру прошле године потписан Уговор између града Бора и компаније ЈугоКаолин  о одржавању и изградњи дела пута у Доњој Белој Реци, повољни временски услови омогућили су да се почне са реализацијом Уговора.

Радове на санацији пута обишао је заменик градоначелника Бора, Миливоје Јаношевић.

Имамо прилику да погледамо радилиште и овај део пута који се данас ради на територији МЗ Доња Бела Река. Захваљујем се директору на одличној сарадњи коју имамо. Знам да је у самом селу помагао бројне активности И све оно што је везано за локалну заједницу. Ми као град поздрављамо овакве напоре које ЈугоКаолин чини И надам се да ћемо још дуго сарађивати”, нагласио је Јаношевић.

Ради се окo 1200 метара пута који користе компанија и мештани, а из Д.Б.Реке води ка руднику и сеоском гробљу.

Ми смо компанија која на овој територији послује још од 2010.године и све време смо се трудили да имамо добру сарадњу са локалном заједницом.. Послујемо на Убу, у Ваљеву, Зајечару и у Бору. Свуда се трудимо да будемо локално и социјално одговорна компанија. Ово је први пут да наша компанија ради нешто овако велико као што је пројекат асфалтирања и поправке пута”, рекао је Љубиша Петров, директор ЈугоКаолина.

ЈугоКаолин је за санацију овог дела пута издвојио близу два милиона динара.

Наставља се са уређењем градских и сеоских месних заједница

Након Злота и Кривеља, радници ЈКП „3. октобар“ настављају са уређењем села на територији града Бора. У току је орезивање дрвећа и шибља поред пута у селу Оштрељ.

План је да се недељно уређује град и по једна сеоска месна заједница. Тренутно смо у Оштрељу где ћемо поред орезивања грања и шибља радити и на уређењу центра села, где ћемо поставити нове клупе, канте и жардињере са цвећем“, истакао је Радмило Гушевац директор ЈКП „3.октобар“.

По завршетку радова у Оштрељу, радови ће се наставити у Брестовцу.

Миликић: Кључ успеха је добро знање и едукација

ОШ „Вук Караџић“ данас је била домаћин окружног такмичења у коришћењу дронова. Под називом  „Знањем за будућност“ такмичење је окупило 10 школа из Књажевца, Зајечара, Салаша, Кладова и града домаћина.

Овогодишње такмичење званично је отворио градоначелник града Бора Александар Миликић и том приликом им је пожелео пуно успеха, знања и још лепих дана у даљем школовању. Према његовим речима, кључ успеха је добро знање и едукација.

У разговору са децом видео сам да они вешто управљају дроновима и програмским језиком који служи за програмирање дронова. На овај начин игре, колективно и индивидулано стичу знање која ће им бити неопходно у даљем школовању. Ми ћемо као град наставити и у будуће да подржавамо овакве и сличне пројекте, јер су деца наша будућност“, додао је Миликић.

Стечено знање кроз наставу информатике и математике ученици су данас показали на полигону. Технологија напредује па је употреба дрона све присутнија. На овај начин, деца ће се оспособити за даље школовање и можда и за неки посао у будућности“, истакла је Ивана Пајкић, директорка ОШ „Вук Караџић“.

Ово је наставак акције Ротари заједнице у Србији. Пре две године покренута је акција кроз коју је донирано 1000 роботића и 200 дронова. Добили смо позитивне реакције корисника донација и то нам је дало подстрек да започнемо још једну акцију кроз коју ћемо обезбедити још 500 роботића и 200 дронова”, истакла је Марија Чорболоковић, председница Ротари клуба Бор.

Чорболоковић додаје, да је основни циљ целокупне акције да се деци омогући да стекну научно технолошка и инжењерска математичка знања.

Покровитељ манифестације је Министарство просвете, главни организатор Ротари клуб Чукарица док је Ротари клуб Бор организатор на окружном нивоу а град Бор покровитељ окружног такмичења.

 

У сали Градске управе одржан Форум послодаваца

У сали Градске управе данас је одржан Форум послодаваца на коме су представљене мере и јавни позиви а које је расписала Национална служба за запошљавање и Град Бор. Ове године, расписано је 13 јавних позива, од којих је Град Бор расписао два јавна позива и то за јавне радове и стручну праксу и из локалног буџета за ове намене издвојено је 52,9 милиона динара.

По Републичком јавном позиву, који је тренутно на снази и траје све до 30. новембра, послодавац би за свако новозапослено лице могао да оствари право на субвенцију од 200 хиљада динара.

У мају месецу биће расписан јавни позив за запошљавање лица из категорије теже запосливих. По основу овог конкурса, послодавац би за свако ново запослење могао да оствари право на субвенцију у износу од 300 хиљада динара.

На евиденцији Националне службе за запошљавање укупно је 2 972 незапослена лица, од тог броја 2 069 чине жене. Град Бор у сарадњи са Националном службом за запошљавање се труди да кроз јавне радове допринесе запошљавању што већег броја лица.