Средњошколци очистили спортске терене након одржане журке

Након одржане журке на терену за мале спортове Установе Спортски центар „Бобана Момчиловић Величковић“, ученици борских средњих школа самостално су се организовали како би очистили неред који су оставили за собом.

На захтев матураната који су завршили школску годину, организована је журка на стадиону за мале спортове. Ми смо као локална самоуправа ту журку подржали а Спортски центар је изашао у сусрет са простором и струјом која је њима била неoпходна. Журка је протекла у најбољем реду. На друштвеним мрежама појавиле су се слике које су објавили незадовољни грађани на којима се види неред након одржане журке. Наредног дана, деца су се сама организовала и место где је журка одржана, очишћено је како би функционисање спортског терена даље функционисало и било безбедно“, истакао је Марко Николић, члан Градског већа.

У току су завршне припреме на отвореним базенима како би све било спремно за предстојећу летњу сезону. Монтирани су филтери подбазенског постројења, ремонтован је систем хлорисања и све пумпе, док су све неопходне хемикалије набављене како би сезона протекла у најбољем реду. У току је санација саме унутрашњости базена, преливних канала и рукохвата“, истакао је Милан Илић, руководилац базена.

Почетак купалишне сезоне планиран је за 20. јун, уколико то временски услови дозволе. Цена карте је остала непромењена и износиће 150 динара.

ВОЗАЧИ ОПРЕЗ: У току је попуњавање ударних рупа у граду и обележавање хоризонталне сигнализације

Због лоших временских услова, грађевинска сезона ове године кренула је нешто касније. Поред бетонирања градских месних заједница, у току су радови на попуњавању ударних рупа у улици 3. oктобар.

За ове намене издвојено је дупло више средстава  него што је то било прошле године. Из градске касе, за крпљење ударних рупа на територији града издвојено је 20 милиона динара.

Јавна набавка за асфалтирање градских месних заједница је завршена а почетак радова се очекује крајем јуна месеца, истиче Марко Николић, члан Градског већа и додаје да су све градске месне заједнице обухваћене овом набавком. За ове намене, из локалног буџета издвојено је 250 милиона динара што је знатно више у односу на претходну годину. Током ове грађевинске сезоне, биће урађено укупно 27 километара саобраћајница, паркинга и тротоара.

У току је обележавање хоризонталне сигнализације у граду, пешачки прелази, зауставне линије, аутобуска стајалишта и зоне око школа. Апелује се на возаче да своје аутомобиле паркирају на обележен паркинг простор али и да имају стрпљења у саобраћају због гужве и постављених барикада.

Лоши временски услови не иду на руку радницима ЈКП “3. октобар”

Упркос чињеници да пролећну сезону кошења зелених површина прати нестабилно време са великим бројем кишних дана, екипе ЈКП „3 октобар“ интезивно раде на кошењу свих зелених површина. Лепо време после кишног периода погодовало је да трава расте брже него што радници овог предузећа могу да покосе све зелене површине које су им поверене на одржавање.

Како су нам објаснили из ЈКП „3. октобар“ посао на терену је обиман због лоших временских услова те моле грађане за стрпљење. Иако се уређење изводи по утврђеном плану и програму, свакако ове радове диригују временски услови који не иду на руку радницима који су ангажовани на овим радовима. Посебна пажња посвећена је кошењу зелених површина на градском гробљу, због задушница. Иако грађани изражавају незадовољство због спорих радова, радници су са тримером свакодневно присутни на терену, а резултати пролећног кошења видљиво доприносе лепшем изгледу окружења.

Главни делови града су већ једном или два пута кошени јер је зима била блага. Вегетација је већ кренула марта месеца те је тада и било прво кошење.

Ова година није типична година, имаћемо већи број кошења у односу на прошлу и претпрошлу годину. Тренутно се раде централне улице, Ново и Старо Селиште. Касније ћемо наставити други циклус кошења у Новом градском центру, Четвртој и Петој Месној заједници. У наредних 15 дана биће завршени радови на уређењу зелених површина у граду“, истиче Ненад Крачуновић, в.д. директора ЈКП „3. октобар“.

У неким деловима града грађани су се сами организовали како би покосили испред својих зграда.

Хтео бих да похвалим људе из појединих градских насеља где су се грађани сами организовали и уредили простор око својих зграда. Позвао бих све људе који су расположени да се придруже и да помогну у овој ванредној ситуацији“, додаје Крачуновић.

Паралелно, радници ЈКП „3. октобар“ обављају и своје редовне активности као што је садња цвећа. Радници су распоређени на неколико локација у граду на пролећној садњи цвећа како не би дошло до пропадања.

Одржана завршна смотра традиционалне манифестације “Сусрети села”

Завршна смотра традиционалне манифестације “Сусрети села 2023”  која је одржана у Доњој Белој Реци почела је дефилом учесника. Културно уметничка друштва једанаест борских села  током трајања сусрета представила су културу и традицију свога села извођењем аутентичних песама, игара, обичаја и народног стваралаштва.

Александра Тодоровић, магистар етномузикологије и члан жирија, нагласила је да су сва културно уметничка друштва показала како се на достојанствен и леп начин чува наша народна традиција, а циљ завршне смотре и јесте очување не материјалног и материјалног играчког и музичког наслеђа.

Покровитељ овогодишњих сусрета који су одржани 59. пут, био је град Бор.

 

„Ми као град и као друштво имамо обавезу да чувамо културу и традицију, јер управо кроз овакве манифестације на најбољи начин показујемо богато културно благо овог краја. Велики број младих  који су најбољи чувари традиције, нас подстичу да у годинама које су пред нама још више улажемо у културу“, рекао је Љубиша Репеђић, члан Градског већа.

 

На завршној манифестацији су  додељене награде најуспешнијим појединцима и културно уметничким друштвима за очување традиције и народног стваралаштва.

За очување традиционалног материјалног наслеђа титулу најбољег понело је Културно просветно друштво „Петар Јенић“ из Оштреља.

Додељене су награде  најбољем соло инструменталисти и оркестру, најбољем дечијем и омладинском фолклору, здравичару, као и награде за најбољу соло пему без музичке пратње, народну умотворину, очување традиционалног говора, као и за најбоље изведен обичај.

 

ЗАПАЉЕН ПЛАМЕН РАДОСТИ И ПРИЈАТЕЉСТВА: Под слоганом “Пружам руку, не подмећем ногу” одржане Спортске игре младих у Бору

Под слоганом „Пружам руку, не подмећем ногу“, у хали Спортског центра одржане су Спортске игре младих. Највећа манифестација аматерског спорта окупила је око 50 екипа а преко 400 учесника такмичило се у четири дисциплине.

Слоган овогодишње сезоне Спортских игара младих има за циљ да се укаже на све облике вршњачког насиља. Деца су имала прилику да пишу поруке, а на крају сезоне најлепше поруке, биће награђене. Троје најбољих, добиће стипендијско осигурање од хиљаду евра.

Уношењем бакље, симболично је означен почетак такмичења, а та част припала је рукометашици Сари Радовић, кадетској репрезентативки у овом спорту. Иако је Град Бор пријатељ игара, на овом простору одиграно је доста квалификационих и регионалних турнира али ово је први пут да је запаљен пламен радости и пријатељства.

Спортске игре младих, осим промовисања спортских активности међу младима, јача пријатељства, деца се уче толеранцији и међусобним поштовањем. На овај начин јача се тимски дух и фер плеј такмичење кроз дружење.

Сведоци смо да једна оваква манифестација и дечија радост  може да буде повод за окупљање свих нас. Морамо децу окренути правим вредностима а бављење спортом је један од начина за то. Данашњи догађај показује да Бор има младост, да Бор има будућност. Ја сам оптимиста и сви ови људи овде који се баве спортом имају зарад чега да буду поносни“, истакао је заменик градоначелника Миливоје Јаношевић.

Сари Радовић, кадетска репрезентативка у рукомету имала је част да отвори овогодишње Спортске игре младих у Бору.

Почаствована сам што сам баш ја изабрана да званишно отворим манифестацију и што су ме препознали као спортисткињу. Надам се да ћемо заједно низати добре резултате“, додала је Радовић.

Ова десета јубиларна сезона, почела је још на Светог Саву 27. јануара. Караван је путовао кроз Србију, одржане су еколошке радионице, такмичење у фудбалу као најпопуларнијем спорту. На том путу, кроз Источну Србију караван је изабрао Бор као своју наредну дестинацију и место где ће промовисати спортске активности.

Град Бор и деца Бора су пријатељи игара, било је овде доста квалификационих и регионалних турнира али ово је први пут да је запаљен пламен радости и пријатељства. Победници данашњег такмичења пласираће се на регионално финале које ће бити одржано 16. јуна у Београду, док ће државно финале бити одржано 10. јула у Бањи Ждрело“, истакла је Далиборка Делибашић, пр Спортских игара младих.

Спортске игре младих, се ове године организују, у 25 градова Србије. Иницијатор манифестације је Олимпијски комитет Србије у сарадњи са државним Спортским савезом. Намера организатора је да такмичење прерасте у мини Олимпијске игре.

Расписивање конкурса за начелника Градске управе

На одржаној седници Градског већа, већници су већином гласова подржали дневни ред. Најважнија тачка је свакако расписивање конкурса за будућег начелника Градске управе. Како досадашњој начелници истиче мандат, закон обавезује локалну самоуправу да распише конкурс за новог начелника Градске куће. Конкурс ће бити објављен у свим јавним гласилима.

Такође, покренута је јавна расправа о квалитету ваздуха, у коју је јако важно да се укључе сви грађани Бора. Јавна расправа ће трајати од 24. маја до 20. јуна.

Ова тема је јако битна за све нас. Данас, квалитет ваздуха на територији града Бора је много бољи него што је то био случај у претходном периоду. Последњих неколико месеци, резултати мерних станица показују да нема прекорачења недозвољених супстанци. И баш управо због тога кроз јавну расправу, треба да дефинишемо и редефинишемо за нека будућа времена, услове под којима ће се вршити мерења и комплетна контрола ваздуха“, истиче Александар Миликић, градоначелник Бора.

Позивају се сва удружења грађана и сви они који имају интерес да се баве овом темом, да се укључе у јавну расправу.

Градоначелник Бора осврнуо се и на данашњи догађај о постављању бомбе у школама и том приликом је истакао да су припадници Полицијске управе у Бору извршили преглед свих школа и да су дојаве о поднетнутим бомбама лажне.

Молим родитеље за разумевање и стрпљење а онда молим и оне који се баве оваквим стварима да не користе децу за стварање тензије и изазивање страха и панике код сваког од нас. Ово није потребно никоме од нас, потребно нам је јединство, разумевање и поштовање“, додаје Миликић

ПОЖАР У КОМПАНИЈИ ЗИЈИН: Рудари збринути на одељењу Опште болнице у Бору, нису животно угрожени

Брзом реакцијом Ватрогасно-спасилачке екипе и Сектора за ванредне ситуације, евакуисани су рудари, услед пожара који је данас око 11 сати избио у производном делу компаније Зијин.

Обишао сам наше рударе који су збринути у Општој болници у Бору, након пожара који се десио у борској Јами. Захваљујући брзој и координисаној интервенцији и професионализму ватрогасаца и медицинског особља, рудари су евакуисани из Јаме и нема повређених. Као командант Штаба за ванредне ситуације, поносан сам на наше тимове који су одмах изашли на терен, успели да спрече повреде и збрину рударе који су били изложени диму“, истакао је Александар Миликић, градоначелник Бора.

На одељење Опште болнице у Бору рудари су збринути због удисања дима, сви су стабилно и нису животно угрожени“, истакла је Ана Голубовић Спасојевић, в.д. директора Опште болнице у Бору.

Компанија Зијин саопштила је, да је данашњи пожар избио на извозном окну рудника „Јама“. Претпоставља се да је до њега дошло услед паљења траке за облагање дробилице.

Пожар је локализован око 13 сати а детаљном истрагом утврдиће се детаљи овог догађаја.

Утоку је реконструкција степеништа и стаза у Месној заједници “Младост”

Као што је и најављено, почели су грађевински радови на територији града. Данас се у Месној заједници „Младост“ санирају стазе и степеништа која воде до околних зграда у овој месној заједници.

За ове намене, град Бор је одвојио 10 милиона динара, што је знатно више у односу на предходну годину.

По завршетку радова, екипе се селе у Старо и Ново Селиште како би се санирале прилазне степенице и стазе у овим насељима.

Ово је само део грађевинског посла који смо планирали у овој години. Добили смо понуђача за асфалтирање, како у граду тако и у селима. Морају се испоштовати законски рокови и по потписивању уговора може се почети са радовима“, напомиње Игор Јанковић, члан Градског већа.

Јанковић додаје, да ће за нешто више од месец дана кренути велико уређење града и села.

Замена саобраћног уређаја у улици Моше Пијаде

Због све учесталијих кварова у раду и функционисању семафора у улици Моше Пијаде код Макси дисконта, локална самоуправа предузела је корак да се замени постојећи саобраћајни уређај.

С обзиром да је реч о најфреквентнијој саобраћајници у граду и околних школа, због безбедности свих учесника у саобраћају расписана је јавна набавка за нови контролор. Из локалног буџета за ове намене биће издвојено око 400 хиљада динара.

Ми имамо редовно годишње одржавање свих семафорских уређаја на територији града Бора. У улици Моше Пијаде налазе се три школе за основно и средње образовање, ради безбедности и ученика који похађају ове школе у две смене, заменом уређаја решили смо проблем и за убудуће“, истакао је Игор Јанковић, члан Градског већа.

У улици Николе Пашића почело је крпљење ударних рупа, по завршетку радова наставиће се и у остали деловима града. Када временски услови то дозволе, почеће се са обележавањем коловоза и паркинг простора на територији града.

ГИЦИЋ: Насиљу у породици највише су изложени они који имају најмање моћи у једном друштву

У сали Градске куће одржана је тематска радионица под називом „Координирана акција локалне заједнице у превенцији и заштити од насиља у породици. На радионици говориле су Милица Љубичић, заменица јавног тужиоца у Београду и Садија Гицић, социјална радница и активисткиња за женска права из Београда.

Догађај се организује  у оквиру пројекта ,,Не окрећи главу’’ који  УГ ,,КОКОРО“ Бор, реализује у Програму Дијалог промена у сарадњи са Центром за социјални рад Бор.

Циљ пројекта је унапређење свеобухватне подршке заштите људских права, оснаживање тимова институционалне подршке у заштити од насиља и раду са жртвама родно заснованог насиља, повећање компетенције тимова знања, вештина и процедура примене у пракси кроз искуство еминентних тренера и иновативних трендова.

Радионица је део активности пројекта који ће се у Бору реализовати десет месеци у области унапређења и заштите људских права.

Веома је битно да се на нивоу јединице локалне самоуправе разговара на све теме а поготово када је у питању тема насиље у породици. Насиље је нешто о чему треба разговарати и никако и никада ћутати о томе. Данас смо имали прилику да чујемо од тужилаштва, полиције, невладиних организација, Центра за социјални рад, Националне службе за запошљавање, и свих оних који на нивоу града могу на било који начин да се баве насиљем, који могу да евидентирају насиље и да на тај начин помогну оним људима који су били њему изложени. Град Бор је покренуо многе програме и ове године почињемо да се бавимо неким социјалним питањима који до сада нису били решени, између осталог формирање Сигурне куће која од 2012 године не постоји на територији Источне Србије. Ми очекујемо до краја ове године да лиценцирамо услуге сигурне куће, да уредимо не због тога што постоји велика потреба већ зато што је такав вид социјалне подршке грађанима увек неопходан. Неопходно је увести СОС телефоне за жртве насиља у породици. Врло је битно да постоје такве линије и да постоји неко са друге стране ко може дати прву помоћ“, истакао је Александар Миликић, градоначелник Бора.

Када је у питању насиље у породици, највише су изложени они који имају најмање моћи у једном друштву. У нашем друштву најмање моћи имају деца, стари, особе са инвалидитетом и жене без обзира што некада могу бити моћне у смислу позиција, запослења и економске моћи, оне су често физички слабије.

Моћ сама по себи није лоша ствар, моћ се може користити за добробит једне заједнице, породице, деце али ако злоупотребљавате моћ онда се то зове насиље. Става сам да се са превентивом треба кренути од вртића, да децу учимо ненасилној комуникацији, да их учимо емпатији, да ако неко плаче имамо саосећање према њему. У школама исто тако, може много да се ради. Основна школа „Учионица без насиља“ је нешто што је врло важно и може да превенира и породично насиље и вршњачко насиље. Затим, средњошколци који улазе у тај неки критичан период, њима треба посветити посебну пажњу“, истакла је Садија Гицић, социјална радница и активисткиња за женска права из Београда.

Данашња радионица има за циљ да заправо увеже читав систем, како би жртвама насиља пружили подршку. Велике су промене у закону а највећа промена десила се 2017 године јер је тужилаштво до тада било искључиво репресивни орган. Од 2017 године са доношењем закона тужилаштво је ушло у зону превенције. Јако је важно да сви сарађујемо а улога тужиоца у целој тој причи јесте да руководи тим радом и да координира радом свих осталих који су укључени у ту врсту заједничке сарадње“, истакла је Милица Љубичић, заменица јавног тужиоца у Београду.

Пројекат се спроводи у оквиру Програма подршке цивилном друштву ”Дијалог промена – подршка реформама кроз сарадњу Организација цивилног друштва и јавних власти” ‘који спроводи БОШ ( Београдска Отворена школа) у партнерству са Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Републичким секретаријатом за јавне политике, Центром за јавне политике ЕУ Универзитета у Београду, Олоф Палме Центром, као и у сарадњи са Уредом за друге владе Републике Хрватске. Пројекат се реализује уз финансијску подршку  Европске уније на основу уговора између Делегације Европске уније у Србији.