Замена саобраћног уређаја у улици Моше Пијаде

Због све учесталијих кварова у раду и функционисању семафора у улици Моше Пијаде код Макси дисконта, локална самоуправа предузела је корак да се замени постојећи саобраћајни уређај.

С обзиром да је реч о најфреквентнијој саобраћајници у граду и околних школа, због безбедности свих учесника у саобраћају расписана је јавна набавка за нови контролор. Из локалног буџета за ове намене биће издвојено око 400 хиљада динара.

Ми имамо редовно годишње одржавање свих семафорских уређаја на територији града Бора. У улици Моше Пијаде налазе се три школе за основно и средње образовање, ради безбедности и ученика који похађају ове школе у две смене, заменом уређаја решили смо проблем и за убудуће“, истакао је Игор Јанковић, члан Градског већа.

У улици Николе Пашића почело је крпљење ударних рупа, по завршетку радова наставиће се и у остали деловима града. Када временски услови то дозволе, почеће се са обележавањем коловоза и паркинг простора на територији града.

ГИЦИЋ: Насиљу у породици највише су изложени они који имају најмање моћи у једном друштву

У сали Градске куће одржана је тематска радионица под називом „Координирана акција локалне заједнице у превенцији и заштити од насиља у породици. На радионици говориле су Милица Љубичић, заменица јавног тужиоца у Београду и Садија Гицић, социјална радница и активисткиња за женска права из Београда.

Догађај се организује  у оквиру пројекта ,,Не окрећи главу’’ који  УГ ,,КОКОРО“ Бор, реализује у Програму Дијалог промена у сарадњи са Центром за социјални рад Бор.

Циљ пројекта је унапређење свеобухватне подршке заштите људских права, оснаживање тимова институционалне подршке у заштити од насиља и раду са жртвама родно заснованог насиља, повећање компетенције тимова знања, вештина и процедура примене у пракси кроз искуство еминентних тренера и иновативних трендова.

Радионица је део активности пројекта који ће се у Бору реализовати десет месеци у области унапређења и заштите људских права.

Веома је битно да се на нивоу јединице локалне самоуправе разговара на све теме а поготово када је у питању тема насиље у породици. Насиље је нешто о чему треба разговарати и никако и никада ћутати о томе. Данас смо имали прилику да чујемо од тужилаштва, полиције, невладиних организација, Центра за социјални рад, Националне службе за запошљавање, и свих оних који на нивоу града могу на било који начин да се баве насиљем, који могу да евидентирају насиље и да на тај начин помогну оним људима који су били њему изложени. Град Бор је покренуо многе програме и ове године почињемо да се бавимо неким социјалним питањима који до сада нису били решени, између осталог формирање Сигурне куће која од 2012 године не постоји на територији Источне Србије. Ми очекујемо до краја ове године да лиценцирамо услуге сигурне куће, да уредимо не због тога што постоји велика потреба већ зато што је такав вид социјалне подршке грађанима увек неопходан. Неопходно је увести СОС телефоне за жртве насиља у породици. Врло је битно да постоје такве линије и да постоји неко са друге стране ко може дати прву помоћ“, истакао је Александар Миликић, градоначелник Бора.

Када је у питању насиље у породици, највише су изложени они који имају најмање моћи у једном друштву. У нашем друштву најмање моћи имају деца, стари, особе са инвалидитетом и жене без обзира што некада могу бити моћне у смислу позиција, запослења и економске моћи, оне су често физички слабије.

Моћ сама по себи није лоша ствар, моћ се може користити за добробит једне заједнице, породице, деце али ако злоупотребљавате моћ онда се то зове насиље. Става сам да се са превентивом треба кренути од вртића, да децу учимо ненасилној комуникацији, да их учимо емпатији, да ако неко плаче имамо саосећање према њему. У школама исто тако, може много да се ради. Основна школа „Учионица без насиља“ је нешто што је врло важно и може да превенира и породично насиље и вршњачко насиље. Затим, средњошколци који улазе у тај неки критичан период, њима треба посветити посебну пажњу“, истакла је Садија Гицић, социјална радница и активисткиња за женска права из Београда.

Данашња радионица има за циљ да заправо увеже читав систем, како би жртвама насиља пружили подршку. Велике су промене у закону а највећа промена десила се 2017 године јер је тужилаштво до тада било искључиво репресивни орган. Од 2017 године са доношењем закона тужилаштво је ушло у зону превенције. Јако је важно да сви сарађујемо а улога тужиоца у целој тој причи јесте да руководи тим радом и да координира радом свих осталих који су укључени у ту врсту заједничке сарадње“, истакла је Милица Љубичић, заменица јавног тужиоца у Београду.

Пројекат се спроводи у оквиру Програма подршке цивилном друштву ”Дијалог промена – подршка реформама кроз сарадњу Организација цивилног друштва и јавних власти” ‘који спроводи БОШ ( Београдска Отворена школа) у партнерству са Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Републичким секретаријатом за јавне политике, Центром за јавне политике ЕУ Универзитета у Београду, Олоф Палме Центром, као и у сарадњи са Уредом за друге владе Републике Хрватске. Пројекат се реализује уз финансијску подршку  Европске уније на основу уговора између Делегације Европске уније у Србији.

На седници Градског већа усвојени предлози о именовању директора јавних предузећа

На одржаној 47. седница Градског већа, већници су дали зелено светло на све тачке које су се нашле на дневном реду.

У претходном периоду многе ствари су се променили. Градска предузећа која су пословала негативно, сада послују позитивно. Међутим, никада је потребно направити кадровске промене како би се та предузећа „освежила“. Они који су до сада обављали директорску функцију, сами су се повукли из тих предузећа схвативши да је то велики терет и одговорност.

Спроведен је конкурс у ЈКП „Топлана“ за избор директора на који се нико није јавио. Тим поводом данас смо донели одлуку да се на место в.д. директора овог предузећа постави Игор Јанковић који је, у последње четири године, обављао функцију Градског већника. Ово је прилика да Јанковић води ово предузеће и да заједно градимо нову топлану на гас и да се повећа капацитет мазутног котла. Сигуран сам да ће Јанковић ову функцију врло добро обављати и да ћемо ући у једну нову еру када су у питању енергенти“, истакао је Александар Миликић, градоначелник Бора.

Град Бор је у претходне две године велики новац одвојио за опремање ЈКП „3 октобар“ у виду опреме и данас ово предузеће има најсавременију опрему у Србији. Досадашњи директор Радмило Гушевац се захвалио на подршци коју му је пружао Град Бор. На место директора ЈКП „3. октобар“, према већини гласова постављен је члан Градског већа Ненад Крачуновић дипломирани инжењер шумарства. Он ће имати обавезу и задатак да град држи чистим и уредним, да побољша квалитет извожења смећа, прања и одржавања улица али и боље уређење сеоских атарских путева.

Када је реч о Спортском центру „Бобана Момчиловић Величковић , досадашњи в.д. директор Бојана Длбокић Дубочанин је из личних разлога поднела оставку на место директора. Кандидат, који ће обављати функцију директора ове установе, предложен је Завиша Милосављевић познати међународни тренер и дипломирани професор физичког васпитања са врло завидним менаџерским способностима. Његов први и основни задатак је да услове и квалитет услуга у Спортском центру подигне на један виши ниво, да реши проблем затворених базена и крова, да уреди хигијену и све оно што није урађено претходних година, речено је на седници Градског већа.

Поштујемо свачији лични став. Много је урађено у претходном периоду у Спортском центру али има још пуно тога да се уради. Пре свега креће се са изградњом Аква парка. Добили смо извођача за изградњу прве фазе. Неопходно је што пре покренути Савачу и да је ставимо у функцију омладине и спорта на територији града Бора. У плану је изградња нових спортских терена код средњих школа у насељу Металург“, додаје Миликић

Завршну реч на усвојене Одлуке донеће одборници на седници Скупштине града.

Ново возило за службе борског Дома здравља

Служба епидемиологије и Превентивни центар добили су ново путничко возило за чију набавку, из локалног буџета, је издвојено 2 милиона динара.

У време ковида, имали смо велики број позива и излазака на терен, ношења ПСР тестова за Ниш и Зајечар, те из тог разлога службама је било неопходно возило како би несметано и што лакше обавили своје радне задатке из здравственог домена. Обратили смо се локалној самоуправи за помоћ која нам је, као и у претходне четири године, изашла у сусрет и новцем из буџета обезбедила возило за теренски рад. Надамо се да ће се оваква сарадња наставити и у будућности“, истакла је Весна Радосављевић, директорка Дома здравља у Бору.

Ово је треће возило које је Град Бор обезбедио за ову здравствену установу. Како би се здравствена заштита грађана подигла на виши ниво, Град Бор ће ослушкивати на даље потребе здарвствених установа како би здравствени радници своје активности обављали што боље и квалитетније.

Град Бор добитник признања “Капетан Миша Анастасијевић”

Град Бор, добитник је признања “Капетан Миша Анастасијевић”, као најбоља локална самоуправа за пословност, одрживи развој, моралне и етичке вредности, конкурентност, менаџмент и хуманост.

Награда је плод рада локалне самоуправе и грађана Бора и обавезује нас да наставимо да радимо и унапређујемо наш град, како би и у будуће били међу најбољим локалним самоуправама у Србији“, истакао је Александар Миликић, градоначелник Бора.

Ово угледно признање додељује се у склопу пројекта “Пут ка врху”, а спроводе гa Новосадски и Београдски универзитет, Медиа инвент из Новог Сада и Јавни сервис РТВ Војводине.

Mеђу добитницима биле су компаније ЗиЈин, НИС, Дунав осигурање, Поштанска штедионица, али и појединци попут Емира Кустурице, академика Душана Ковачевића, гувернерке Народне банке Србије ЈоргованкеТабаковић, амбасадорке Кине њене екселенције Чен Бо.

Почеле припреме за предстојећу летњу сезону на базенима

Након завршетка зимске сезоне на затвореним базенима Установе Спортски центар „Бобана Момчиловић Величковић“, почеле су припреме за предстојећу летњу сезону.

Током зимске сезоне евидентирано је око шест хиљада купача, а одржана су и два Међународна такмичења у пливању и ватерполу, па су одговорни у спортском центру сезону оценили као успешну.

Како би се летња сезона дочекала спремно, у току је сервисирање одређених уређаја, оштећених зидних и подних плочица, а биће постављени и нови рукохвати. Довољан број спасиоца и медицинског техничара бринуће о безбедности купача. Као и до сада, испитивање исправности воде за купање вршиће Завод за јавно здравље Зајечар“, истакла је Бојана Длбокић Дубочанин, директорка Спортског центра „Бобана Момчиловић Величковић“.

Након завршене зимске сезоне, стекли су се услови да се кров на затвореним базенима санира. Потребно је урадити санацију самог плафона, вентилацију и климатизацију. Надамо се да ће радови бити завршени до почетка наредне зимске сезоне“, истакао је Дејан Дуловић, члан Градског већа.

Цена улазнице остаће непромењена, а као и до сада бесплатне карте имаће вуковци, ученици генерације, спортисти и одређене групе особа са инвалидитетом.

 

Постављање уличне расвете у улици Николе Пашића

Дуго очекивана улична расвета, стигла је и у део града у улици „Николе Пашића“, испод Дома културе, где уличног осветљења никада није ни било.

На иницијативу грађана, запослени у ЈКП „Водовод“ Бор, почели су са постављањем расвете. Осим побољшања безбедности, улична расвета ће у многоме олакшати кретање у вечерњим сатима.

Сваки оправдани захтев грађана биће реализован, рекао је Игор Јанковић, члан Градског већа. Наставља се даље, израђена је пројектно техничка документација за још три локације у граду.

Урађено је све како стандарди и прописи налажу. Светиљке су лед, поцинковани су стубови, а у овом кварту биће постављено осам нових стубова са пратећом инсталацијом“, нагласио је Јанковић приликом обиласка радилишта.

Ово је први од пројеката за који су средства издвојена из градског буџета, а вредност радова је три милиона и 200 хиљада динара, нагласио је Горан Павић, директор ЈКП “Водовод”.

Проширење јавне расвете наставиће се у центру, код старе Поште, код новог паркинга иза Робне куће, у улици Милана Васића Перице и у улици 3.октобар код Нове Поште. Поред радова на проширењу јавне расвете у граду ради се и у селима на територији града Бора”, наглашава Павић.

Чим временски услови буду дозволили, почеће крпљење ударних рупа, у току је бетонирање стаза и степеништа, а биће настављено и уређење паркинга, саобраћајница и осталих јавних површина у граду.

Уговоре о обављању стручне праксе потписала 22 незапослена лица

У оквиру мера Локалног акционог плана запошљавања у Бору, уговоре о обављању стручне праксе потписало је 22 лица са евиденције Националне службе за запошљавaње.

У Градској управи, Предшколској установи за децу “Бамби” и Дому здравља стручну праксу обављаће осам лица са високом и седам са вишом стручном спремом, док ће седам особа са средњом стручном спремом праксу обављати у Лаки жици-заштити, Центру за социјални рад и ЈП Боговина.

Из градског буџета је издвојено 9 милиона динара, а утрошено је 6,6,  тако да преостали износ од два милиона и 400 хиљада даје могућност да се распише и други јавни позив за јавне радове, истакла је Лидија Начић, в.д. директора филијале НСЗ у Бору .

Посебно ме радује да када су у питању јавни радови и стручна пракса, јер је ангажовано 70 жена, 48 на јавним радовима и 20 на пракси. На локалном савету за запошљавање договорено је да се повећа новчани износ који се издваја из републичког буџета да је мали (22, 24 и 26 хиљаде динара), ми смо износ повећали па ће тако лица са средњом стручном спремом уместо 22 сада добијати 28 хиљада, лица са вишом и студенти који су завршили струковне студије уместо 24 добијаће 30 хиљада динара, а лица са високом стручном спремом уместо досадашњих 26, добијаће 32 хиљаде динара у зависности од тога колико је предвиђено да обављају стручну праксу”, истакла је Лидија Начић.

Бор је један од градова у Србији са најбоље организованом политиком запошљавања на локалном нивоу што потврђује недавно добијено признање од Националне службе за запошљавање. Кроз активне мере запошљавања које спроводи град Бор, број незапослених лица на евиденцији НСЗ је све мањи. Пре пет година град Бор имао је евидентирано седам хиљада незапослених, а данас на посао чека 2735 лица, подсетио је градоначелник Бора, Александар Миликић.

За нас је добро да створимо прилику младим суграђанима да на овај начин уз подршку града добију прилику да почну да раде, да схватe и разумеју шта је то посао и како све то функционише. Ми ћемо у наредном периоду проширити мере, биће још један конкурс за младе људе који до сада нису имали прилике да раде,  још један јавни позив када су у питању јавни радови и самозапошљавање и то је нешто чиме се посебно поносимо и што стално истичемо. Ми смо једини град у Србији који је омогућио да млади предузетници који су претходних година почели сопствени бизнис, од ове године добију 330 хиљада динара да запосле неке нове младе људе и то значи да директно кроз буџет града Бора одвајамо финансијска средства да јачамо предузетништво, да јачамо омладинско предузетништво”, нагласио је градоначелник.

Он је још додао да ће се у наредне године отварањем два шопинг центра у Бору, обезбедити посао за још близу 400 жена са средњом стручном спремом.

Питали смо и потписнике уговора шта за њих значи стручна пракса.

Пуно значи због праксе и рада са пацијентима, и то ће нам значити и касније приликом запошљавања, а значиће нам пуно и искуство које смо стекли током стручне праксе“, рекла је Милица Димитријевић.

Много значи стручна пракса, поготово за мој посао, посао социјалног радника, пракса је најбитнија. Дефинитивно код нас недостају социјални радници. Ја завршавам и мастер тако да ћу бити мастер социјални радник. Надам се да ћу бити од помоћи и да ћу радити овај посао како треба“, испричала је Ивана Симић.

АРСИЋ: Деца се морају вратити у школске клупе

У циљу повећања безбедности у школама и превенције насиља, у ОШ „Бранко Радичевић“ одржан је састанак на коме су присуствовали директори свих основних и средњих школа на територији Града Бора, представници локалне самоуправе, просветне инспекције и Полицијске управе у Бору.

На састанку је било речи како безбедност ученика и наставника подићи на виши ниво, на који начин препознати, помоћи и спречити било какав вид насиља.

Према најавама Владе Републике Србије, у наредних шест месеци биће примљено 1 200 полицајаца који ће бити распоређени у школама. Донет је читав низ мера како би се спречиле овакве трагедије и помогло школама и образовном систему.

Перица Арсић, в.д. начелника ПУ у Бору истиче да је неопходно да сви функционишу заједно, као тим. Деца се морају вратити у школске клупе, да им узори буду родитељи и педагози. У складу са новим мерама Владе, у свакој школи ће дежурати полицајац, како у градским тако и у сеоским школама.

Некада су школе и центри за социјални рад имали изузетну сарадњу и мислим да је време да се то врати за опште добро деце, истакао је Александар Богосављевић, члан Градског већа и додао да у школама постоји недовољан број психолога, а да Центар за социјални рад има евидентиране породице у којима постоје проблеми, те да су то важни подаци да се са том децом у школама ради превентивно.

Школе су на седницама наставног већа донеле превентивне мере а све у циљу веће безбедности ученика које ће након одржане седнице Школског одбора, ступити на снагу.

ПОСЛЕДЊИ ПОЗДРАВ

У читавој земљи, од данас па све до недеље 7. маја, заставе ће бити спуштене на пола копља због трагичне погибије осморо ученика и радника обезбеђења у ОШ „Владислав Рибникар“ у Београду.

Тај дан и 3. мај остаће заувек уписан црним словима. Овај незапамћен трагичан догађај потресао је нашу земљу и регион, у свима нама изазвао је неизмерну тугу, неверицу и бол.

Град Бор изражава најискреније саучешће породицама страдалих у незапамћеној трагедији која се догодила у овој школи.

На платоу Дома културе, Борани паљењем свећа и полагањем цвећа одају почаст настрадалима.