Велика количина падавина довела до замућења изворишта на територији града Бора, моле се грађани да буду одговорни и чисте канале поред својих кућа

Велика количина падавина последњих дана довела је до пораста Тимока и свих мањих речних токова на територији града Бора.

Градоначелник Бора Александар Миликић са сарадницима, обишао је водотокове првог и другог реда и истакао да је тренутна ситуација релативно стабилна.

Оно што је забрињавајуће, што се од 17. до 19. јуна очекује велика количина падавина. Молим све наше суграђане да своје канале поред кућа, поготову у сеоским домаћинствима, очисте и уреде. Морамо бити одговорни а ми смо као град ту да помогнемо у овој ванредној ситуацији. Сви повереници Цивилне заштите су на терену, ту је и ватрогасно спасилачка служба, сваки дан се обилазе водотокови. У контакту смо са свим месним заједницама на територији града Бора, немамо већих проблема што је за нас веома битно“ истакао је Александар Миликић, градоначелник Бора.

Један од потенцијалних проблема, према речима градоначелника, је замућење извора због велике количине падавина. Мути се Злотски извор, велико замућење и проблем је на изворишту Боговина. Наредних дана, запослени у ЈКП „Водовод“ и Боговина, покушаће да стабилизују систем како не би дошло до проблема са снабдевањем пијаће воде.

Из градског буџета никада више није било издвојено за верске објекте на територији града Бора

И ове године Град Бор посебну пажњу посветио je верским заједницама на територији града. По основу расписаног јавног позива за суфинансирање пројеката, Српској православној цркви у Бору одобрена су два пројекта. Из локалног буџета издвојено је 5 милиона динара а са издвојеним новцем биће реновирана и адаптирана црква у граду као и верски објекат у Брестовцу.

Приликом потписивања уговора, истакнуто је да је у плану и изградња новог верског објекта на градском гробљу. Завршетак радова се очекује крајем септембра месеца.

У 2023. години из градског буџета издвојено је укупно 13 милиона динара за верске објекте на територији града Бора. Морам напоменути да никада оволико новца није било издвојено за цркве а наш задатак је да наставимо са изградњом верских објеката јер је то и наша обавеза коју остављамо нашим поколењима“, истакао је Александар Миликић, градоначелник Бора.

Првенствено желим да се захвалим Богу што је дао данашњи дан али и градским властима односно градоначелнику и његовим сарадницима на оој помоћи. У име црквене општине Бор и у своје лично име желим да благодарим на оваквом виду добре воље и на томе што ћемо коначно моћи да остваримо пројекте који су нам јако важни“, истакао је протојереј Радоје Миjовић, старешина борског храма Свети Георгије у Бору.

Средњошколци очистили спортске терене након одржане журке

Након одржане журке на терену за мале спортове Установе Спортски центар „Бобана Момчиловић Величковић“, ученици борских средњих школа самостално су се организовали како би очистили неред који су оставили за собом.

На захтев матураната који су завршили школску годину, организована је журка на стадиону за мале спортове. Ми смо као локална самоуправа ту журку подржали а Спортски центар је изашао у сусрет са простором и струјом која је њима била неoпходна. Журка је протекла у најбољем реду. На друштвеним мрежама појавиле су се слике које су објавили незадовољни грађани на којима се види неред након одржане журке. Наредног дана, деца су се сама организовала и место где је журка одржана, очишћено је како би функционисање спортског терена даље функционисало и било безбедно“, истакао је Марко Николић, члан Градског већа.

У току су завршне припреме на отвореним базенима како би све било спремно за предстојећу летњу сезону. Монтирани су филтери подбазенског постројења, ремонтован је систем хлорисања и све пумпе, док су све неопходне хемикалије набављене како би сезона протекла у најбољем реду. У току је санација саме унутрашњости базена, преливних канала и рукохвата“, истакао је Милан Илић, руководилац базена.

Почетак купалишне сезоне планиран је за 20. јун, уколико то временски услови дозволе. Цена карте је остала непромењена и износиће 150 динара.

ВОЗАЧИ ОПРЕЗ: У току је попуњавање ударних рупа у граду и обележавање хоризонталне сигнализације

Због лоших временских услова, грађевинска сезона ове године кренула је нешто касније. Поред бетонирања градских месних заједница, у току су радови на попуњавању ударних рупа у улици 3. oктобар.

За ове намене издвојено је дупло више средстава  него што је то било прошле године. Из градске касе, за крпљење ударних рупа на територији града издвојено је 20 милиона динара.

Јавна набавка за асфалтирање градских месних заједница је завршена а почетак радова се очекује крајем јуна месеца, истиче Марко Николић, члан Градског већа и додаје да су све градске месне заједнице обухваћене овом набавком. За ове намене, из локалног буџета издвојено је 250 милиона динара што је знатно више у односу на претходну годину. Током ове грађевинске сезоне, биће урађено укупно 27 километара саобраћајница, паркинга и тротоара.

У току је обележавање хоризонталне сигнализације у граду, пешачки прелази, зауставне линије, аутобуска стајалишта и зоне око школа. Апелује се на возаче да своје аутомобиле паркирају на обележен паркинг простор али и да имају стрпљења у саобраћају због гужве и постављених барикада.

Лоши временски услови не иду на руку радницима ЈКП “3. октобар”

Упркос чињеници да пролећну сезону кошења зелених површина прати нестабилно време са великим бројем кишних дана, екипе ЈКП „3 октобар“ интезивно раде на кошењу свих зелених површина. Лепо време после кишног периода погодовало је да трава расте брже него што радници овог предузећа могу да покосе све зелене површине које су им поверене на одржавање.

Како су нам објаснили из ЈКП „3. октобар“ посао на терену је обиман због лоших временских услова те моле грађане за стрпљење. Иако се уређење изводи по утврђеном плану и програму, свакако ове радове диригују временски услови који не иду на руку радницима који су ангажовани на овим радовима. Посебна пажња посвећена је кошењу зелених површина на градском гробљу, због задушница. Иако грађани изражавају незадовољство због спорих радова, радници су са тримером свакодневно присутни на терену, а резултати пролећног кошења видљиво доприносе лепшем изгледу окружења.

Главни делови града су већ једном или два пута кошени јер је зима била блага. Вегетација је већ кренула марта месеца те је тада и било прво кошење.

Ова година није типична година, имаћемо већи број кошења у односу на прошлу и претпрошлу годину. Тренутно се раде централне улице, Ново и Старо Селиште. Касније ћемо наставити други циклус кошења у Новом градском центру, Четвртој и Петој Месној заједници. У наредних 15 дана биће завршени радови на уређењу зелених површина у граду“, истиче Ненад Крачуновић, в.д. директора ЈКП „3. октобар“.

У неким деловима града грађани су се сами организовали како би покосили испред својих зграда.

Хтео бих да похвалим људе из појединих градских насеља где су се грађани сами организовали и уредили простор око својих зграда. Позвао бих све људе који су расположени да се придруже и да помогну у овој ванредној ситуацији“, додаје Крачуновић.

Паралелно, радници ЈКП „3. октобар“ обављају и своје редовне активности као што је садња цвећа. Радници су распоређени на неколико локација у граду на пролећној садњи цвећа како не би дошло до пропадања.

Одржана завршна смотра традиционалне манифестације “Сусрети села”

Завршна смотра традиционалне манифестације “Сусрети села 2023”  која је одржана у Доњој Белој Реци почела је дефилом учесника. Културно уметничка друштва једанаест борских села  током трајања сусрета представила су културу и традицију свога села извођењем аутентичних песама, игара, обичаја и народног стваралаштва.

Александра Тодоровић, магистар етномузикологије и члан жирија, нагласила је да су сва културно уметничка друштва показала како се на достојанствен и леп начин чува наша народна традиција, а циљ завршне смотре и јесте очување не материјалног и материјалног играчког и музичког наслеђа.

Покровитељ овогодишњих сусрета који су одржани 59. пут, био је град Бор.

 

„Ми као град и као друштво имамо обавезу да чувамо културу и традицију, јер управо кроз овакве манифестације на најбољи начин показујемо богато културно благо овог краја. Велики број младих  који су најбољи чувари традиције, нас подстичу да у годинама које су пред нама још више улажемо у културу“, рекао је Љубиша Репеђић, члан Градског већа.

 

На завршној манифестацији су  додељене награде најуспешнијим појединцима и културно уметничким друштвима за очување традиције и народног стваралаштва.

За очување традиционалног материјалног наслеђа титулу најбољег понело је Културно просветно друштво „Петар Јенић“ из Оштреља.

Додељене су награде  најбољем соло инструменталисти и оркестру, најбољем дечијем и омладинском фолклору, здравичару, као и награде за најбољу соло пему без музичке пратње, народну умотворину, очување традиционалног говора, као и за најбоље изведен обичај.

 

ЗАПАЉЕН ПЛАМЕН РАДОСТИ И ПРИЈАТЕЉСТВА: Под слоганом “Пружам руку, не подмећем ногу” одржане Спортске игре младих у Бору

Под слоганом „Пружам руку, не подмећем ногу“, у хали Спортског центра одржане су Спортске игре младих. Највећа манифестација аматерског спорта окупила је око 50 екипа а преко 400 учесника такмичило се у четири дисциплине.

Слоган овогодишње сезоне Спортских игара младих има за циљ да се укаже на све облике вршњачког насиља. Деца су имала прилику да пишу поруке, а на крају сезоне најлепше поруке, биће награђене. Троје најбољих, добиће стипендијско осигурање од хиљаду евра.

Уношењем бакље, симболично је означен почетак такмичења, а та част припала је рукометашици Сари Радовић, кадетској репрезентативки у овом спорту. Иако је Град Бор пријатељ игара, на овом простору одиграно је доста квалификационих и регионалних турнира али ово је први пут да је запаљен пламен радости и пријатељства.

Спортске игре младих, осим промовисања спортских активности међу младима, јача пријатељства, деца се уче толеранцији и међусобним поштовањем. На овај начин јача се тимски дух и фер плеј такмичење кроз дружење.

Сведоци смо да једна оваква манифестација и дечија радост  може да буде повод за окупљање свих нас. Морамо децу окренути правим вредностима а бављење спортом је један од начина за то. Данашњи догађај показује да Бор има младост, да Бор има будућност. Ја сам оптимиста и сви ови људи овде који се баве спортом имају зарад чега да буду поносни“, истакао је заменик градоначелника Миливоје Јаношевић.

Сари Радовић, кадетска репрезентативка у рукомету имала је част да отвори овогодишње Спортске игре младих у Бору.

Почаствована сам што сам баш ја изабрана да званишно отворим манифестацију и што су ме препознали као спортисткињу. Надам се да ћемо заједно низати добре резултате“, додала је Радовић.

Ова десета јубиларна сезона, почела је још на Светог Саву 27. јануара. Караван је путовао кроз Србију, одржане су еколошке радионице, такмичење у фудбалу као најпопуларнијем спорту. На том путу, кроз Источну Србију караван је изабрао Бор као своју наредну дестинацију и место где ће промовисати спортске активности.

Град Бор и деца Бора су пријатељи игара, било је овде доста квалификационих и регионалних турнира али ово је први пут да је запаљен пламен радости и пријатељства. Победници данашњег такмичења пласираће се на регионално финале које ће бити одржано 16. јуна у Београду, док ће државно финале бити одржано 10. јула у Бањи Ждрело“, истакла је Далиборка Делибашић, пр Спортских игара младих.

Спортске игре младих, се ове године организују, у 25 градова Србије. Иницијатор манифестације је Олимпијски комитет Србије у сарадњи са државним Спортским савезом. Намера организатора је да такмичење прерасте у мини Олимпијске игре.

Расписивање конкурса за начелника Градске управе

На одржаној седници Градског већа, већници су већином гласова подржали дневни ред. Најважнија тачка је свакако расписивање конкурса за будућег начелника Градске управе. Како досадашњој начелници истиче мандат, закон обавезује локалну самоуправу да распише конкурс за новог начелника Градске куће. Конкурс ће бити објављен у свим јавним гласилима.

Такође, покренута је јавна расправа о квалитету ваздуха, у коју је јако важно да се укључе сви грађани Бора. Јавна расправа ће трајати од 24. маја до 20. јуна.

Ова тема је јако битна за све нас. Данас, квалитет ваздуха на територији града Бора је много бољи него што је то био случај у претходном периоду. Последњих неколико месеци, резултати мерних станица показују да нема прекорачења недозвољених супстанци. И баш управо због тога кроз јавну расправу, треба да дефинишемо и редефинишемо за нека будућа времена, услове под којима ће се вршити мерења и комплетна контрола ваздуха“, истиче Александар Миликић, градоначелник Бора.

Позивају се сва удружења грађана и сви они који имају интерес да се баве овом темом, да се укључе у јавну расправу.

Градоначелник Бора осврнуо се и на данашњи догађај о постављању бомбе у школама и том приликом је истакао да су припадници Полицијске управе у Бору извршили преглед свих школа и да су дојаве о поднетнутим бомбама лажне.

Молим родитеље за разумевање и стрпљење а онда молим и оне који се баве оваквим стварима да не користе децу за стварање тензије и изазивање страха и панике код сваког од нас. Ово није потребно никоме од нас, потребно нам је јединство, разумевање и поштовање“, додаје Миликић

ПОЖАР У КОМПАНИЈИ ЗИЈИН: Рудари збринути на одељењу Опште болнице у Бору, нису животно угрожени

Брзом реакцијом Ватрогасно-спасилачке екипе и Сектора за ванредне ситуације, евакуисани су рудари, услед пожара који је данас око 11 сати избио у производном делу компаније Зијин.

Обишао сам наше рударе који су збринути у Општој болници у Бору, након пожара који се десио у борској Јами. Захваљујући брзој и координисаној интервенцији и професионализму ватрогасаца и медицинског особља, рудари су евакуисани из Јаме и нема повређених. Као командант Штаба за ванредне ситуације, поносан сам на наше тимове који су одмах изашли на терен, успели да спрече повреде и збрину рударе који су били изложени диму“, истакао је Александар Миликић, градоначелник Бора.

На одељење Опште болнице у Бору рудари су збринути због удисања дима, сви су стабилно и нису животно угрожени“, истакла је Ана Голубовић Спасојевић, в.д. директора Опште болнице у Бору.

Компанија Зијин саопштила је, да је данашњи пожар избио на извозном окну рудника „Јама“. Претпоставља се да је до њега дошло услед паљења траке за облагање дробилице.

Пожар је локализован око 13 сати а детаљном истрагом утврдиће се детаљи овог догађаја.

Утоку је реконструкција степеништа и стаза у Месној заједници “Младост”

Као што је и најављено, почели су грађевински радови на територији града. Данас се у Месној заједници „Младост“ санирају стазе и степеништа која воде до околних зграда у овој месној заједници.

За ове намене, град Бор је одвојио 10 милиона динара, што је знатно више у односу на предходну годину.

По завршетку радова, екипе се селе у Старо и Ново Селиште како би се санирале прилазне степенице и стазе у овим насељима.

Ово је само део грађевинског посла који смо планирали у овој години. Добили смо понуђача за асфалтирање, како у граду тако и у селима. Морају се испоштовати законски рокови и по потписивању уговора може се почети са радовима“, напомиње Игор Јанковић, члан Градског већа.

Јанковић додаје, да ће за нешто више од месец дана кренути велико уређење града и села.