Град Бор одао признање најбољим ученицима

Град Бор је одао признање најбољим ученицима, ђацима генерације свих основних и средњих школа.

На неколико локација у граду, на билбордима, налазе се фотографије ученика са постигнутим изузетним резултатима током школовања. Они су доказ да се труд, рад и залагање заиста исплате. Овај знак пажње нека им буде подстрек да буду још бољи у даљем школовању.

Ученици генерације борских основних и средњих школа су заиста заслужили да им одамо овакав вид захвалности и част. Трудили смо се да максимално улажемо у њихову будућност кроз различите активности и данас имамо одличан резултат – понос нашег Града. Хвала им на томе“, истакао је Александар Богосављевић, члан Градског већа.

Нека они буду пример генерацијама које долазе, пример који треба следити.

Честитамо!

У току су радови на реконструкцији стаза и степеништа у граду

Грађевинска сезона је у пуном јеку. Екипе су на терену, у току су радови на реконструкцији бетонских стаза и степеништа на шеталиштима и прилазима стамбеним зградама.

На неколико локација у граду, радови су завршени као што је у улици Албанске споменице где је санирана стаза у дужини од 200 метара. На 4. километру у току је санација оштећених степеништа и рампе за инвалиде.

По завршетку радова, екипе ће се преселити у улицу Тимочке буне где ће се радити на санацији тротоара у дужини од 100 метара. Сви инфраструктурни радови изводе се на захтев наших грађана“, истиче Марко Николић, члан Градског већа.

Из локалног буџета за ове намене издвојено је 10 милиона динара што је дупло више у односу на прошлу годину.

Миликић: Дијалог је основ за сваки разговор, исплата солидарне помоћи наредним ребалансом буџета

Након што су у јавност изашле информације да ће у петак бити прекинут рад Скупштине и да ће се тог истог дана одржати штрајк јавних предузећа и установа испред Градске управе, представник Савеза самосталног синдиката Милош Јеличић изразио је потребу да се обрати јавности и све наводе демантује. Цела прича око исплате солидарне помоћи добила је неку политичку конотацију што није била замисао синдиката који заступа интересе запослених.

Јуче смо поднели захтев за пријем на разговор код градоначелника и већ данас смо разговарали на тему исплате солидарне помоћи запосленима који раде у јавним установама и предузећима. Имали смо врло конкретан разговор што је резултирало постигнутим договором о исплати помоћи запосленима са ниским примањима. Ми смо неутрални, нисмо ни на једној страни, наши захтеви немају везе са политиком већ само са социјалним статусом запослених који желимо да поправимо и променимо“, додао је Јеличић.

У априлу месецу солидарна помоћ исплаћена је јавно комуналним предузећима док је са представницима синдиката постигнут договор да се преосталим предузећима и установама помоћ исплати наредним ребалансом.

Када седнете да разговарате, сваки проблем је решив јер је дијалог основ за сваки разговор. Крајем ове буџетске године, последњим ребалансом, биће исплаћена помоћ у складу са законом и прописима који то уређују. Хвала људима из синдиката који имају разумевања. Свесни смо ситуације у граду Бору, да је привредни раст веома висок да су зараде у приватним предузећима много више него у јавном сектору. То је данас реалност јер када имате јаку привреду и јаку индустрију то повлачи и онај други део а то су зараде запослених. Просечна зарада је граду Бору је 96 хиљада док је у компанији Зијин 117 хиљада динара а јавне установе имају неколико пута нижа примања. Закон о јавним установама нас спречава да се може исплатити већа зараду у односу на прописану законским актом. Нама је на првом месту наш суграђанин који ради у јавном сектору али морамо наћи баланс и начин како то да исплатимо и да урадимо у складу са законом“, истакао је градоначелник Бора Александар Миликић.

Осим исплате солидарне помоћи, на састанку се такође разговарало и о другим битним темама а тичу се јавних установа и предузећа које послују на територији града.

У току су припреме за отварање купалишне сезоне на Борском језеру

Због високог водостаја Борског језера, мутне и хладне воде, донета је одлука да се градска плажа још увек не припрема за отварање купалишне сезоне.

Запослени у Установи Спортски центар „Бобана Момчиловић Величковић“, приликом обиласка приобаља Борског језера након обилних падавина, донели су одлуку да купање на градској плажи још увек није безбедно за купаче и да нису створени услови за почетак купалишне сезоне.

Услед повољних временских услова, радници Установе Спортски центар су самоиницијативно, а све у интересу љубитеља купања на Борском језеру, одлучили да крену са припремама градске плаже како би купачи могли несметано да дођу до воде.

Завиша Милосављевић, в.д. директора Спортског центра апеловао је на грађане да још увек не улазе у воду јер је хладна. Спасилачке службе кренуће са радом по отварању званичне сезоне купања. Тим поводом још увек нису створени оптимални услови за безбедно купање.

Милосављевић додаје, да ће наредног дана радници ЈКП „3. октобар“ наставити са кошењем другог дела плаже и нада се да ће власници парцела у договору са јавно комуналним предузећем приобаље редовно одржавати и косити.

Летња сезона купања на базенима почиње у понедељак 26. јуна

Летња сезона купања на борским базенима почиње у понедељак, 26. јуна. У току су завршне припреме, сви технички системи базена су у функцији, ремонтовано је све што је било неопходно. Тренутна температура воде је 23 степена али свакако наредних дана температура воде ће достићи неки оптимум око 25 степени.

Цена улазнице је остала непромењена, дневна карта је 150 динара док ће цена месечне карте износити 2 300 динара. Право на бесплатан улаз имаће деца до седам године, ђаци са просеком 5.0, особе са инвалидитетом и спортисти који имају републичка одличја.

Као и сваке године, исправност воде вршиће Завод за јавно здравље „Тимок“ у Зајечару. Удружење спасилаца на води Србије обављаће спасилачке услуге, док ће о безбедности купача бринути приватно медицинско особље. Купачима ће на располагању бити бесплатни сунцобрани и лежаљке а освежење могу потражити у кафићу у оквиру базена.

На Борском језеру још увек није почела купалишна сезона, истиче Завиша Милосављевић, в.д. директора Установе Спортски центар и напомиње да услед високог водостаја и мутне воде овогодишња сезона не може почети као што је то било претходних година. У току наредне недеље биће одрађене припреме, како би купање на главној плажи било доступно љубитељима Борског језера.

Дивље депоније ничу на све стране: Апелује се на грађане да приликом бацања кабастог отпада позову надлежне

Дивље депоније ничу на све стране. Будући да несавесни грађани не бацају смеће на предвиђеним местима, депоније се изнова појављују. Отпад се баца поред контејнера, на улицама, у парковима, на свим приступачним местима, па чак и у близини река. Иако ЈКП „3. октобар“  улаже своје капацитете да санирају овај проблем, чини се да још нема коначног решења док људи сами не одлуче да нешто промене.

Данас смо обишли неколико локација где се налазе дивље депоније. У Слатинском насељу, неодговорним понашањем  појединаца направљене су четири. Баш у овом насељу радници ЈКП „3. октобар“ са три камиона чистили су дивљу депонију три дана.

То је врло захтеван посао а камиони који се користе за уклањање дивљих депонија намењени су за одржавање некатегорисаних путева. Апелује се на грађане да приликом бацања кабастог комуналног отпада позову надлежне како се у будуће овакве ствари не би понављале“, истакао је Ненад Крачуновић, в.д. директора ЈКП “3. октобар”.

У недавним поплавама, управо због комуналног отпада који није складиштен по пропису дошло је до запушења мостова. Неодговорно понашање резултирало тиме што је у селу Доња Бела Река поплављено 20 домаћинстава.

Комисија за процену штете и даље на терену: Из локалне самоуправе апелују на грађанство да имају одговорнији приступ према животној средини

Након поплава које су нанеле велику штету у Борским селима, Град Бор оформио је пет стручних комисија за процену настале штете. У протекла три дана, комисија је свакодневно на терену. По пријави, до сада обиђено је преко 150 домаћинстава. На основу поднетог извештаја, највећа штета нанета је баштама, њивама и усевима.

У селу Кривељ, бујична вода однела је све усеве који су се налазили у долини реке али и објекте који су се налазили на путу локалних потока. Највећу штету претрпело је село Доња Бела Река. Од поднетих 26 пријава, комисија је за сада обишла 20 домаћинстава. У неколико домаћинстава поплављени су стамбени и помоћни објекти као и баште које су се налазиле дуж водотокова.

На основу поднетих извештаја комисије у неким селима штета је велика али у 90 одсто случајева штета је мањег обима. Тренутно смо у фази обраде свих записника, након чега ћемо почети са исплатом помоћи као што смо и обећали. Такође, ребалансом буџета који је у току биће издвојена новчана средства у износу од 100 милиона динара за санацију путева, копања канала, изградњу водопропуста као и за снацију водотокова. Тај уговор ће се реализовати до краја септембра месеца и пробаћемо да током лета све путне правце доведемо у првобитно стање“, истакао је Никола Марић, помоћник градоначелника.

Иако мештани не памте оволику количину падавина која је изазвала поплаву оваквих размера, након повлачења воде у своја корита обале река су дале праву слику и одговор зашто се то десило. Затекли смо обале пуне смећа, од машине за прање веша, шкољки аутомобила, старих јоргана и ћебића до огромних количина пластичних кеса.

Из локалне самоуправе апелују на грађане да се одговорније понашају према животној околни и да ђубре бацају у за то предвиђене канте или контејнере како не би у будуће били сведоци оваквих немилих догађаја. Такође, напомињу да се тренутно неће спроводити репресивне мере али уколико апел не буде дао резултат инспекција ће бити принуђена да има другачији приступ на терену.

Апелуј се на све суграђане позивамо на одговорнији приступ ка животној средини. Имали смо случајеве у одређеним селима где су изграђени објекти у водотоковима. Молба је да се мало одговорније понашамо. У Доњој Белој Реци када се вода повукла имамо ненормалну количину свећа на обалама реке, од машине за прање веша, шкољке аутомобила, старих јоргана и ћебића, кесе. Апелује се да не бацамо ђубре у реке већ за то предвиђене корпе или контејнере. Тренутно нећемо имати неке репресивне мере ово је само апел а ако се не буде видела та одговорност, инспекција ће морати на терену да има мало другачији приступ на терену.

КОМИСИЈА НА ТЕРЕНУ: Процењује се штета на домаћинствима настала услед поплава

Као што је већ најављено, Град Бор оформио је пет стручних комисија за процену штете настале услед поплава. Комисија је већ на терену у угроженим селима а након сачињеног извештаја, Град Бор ће из локалног буџета издвојити новчана средства како би се помогло мештанима који су претрпели штету на својим домаћинствима.

Такође, власници угрожених домаћинстава за насталу штету могу лично поднети захтев за помоћ на прописаном обрасцу који се може преузети на писарници Градске управе или у својој месној заједници, истиче Никола Марић помоћник градоначелника и моли своје суграђане за стрпљење око санације саобраћајница, локалних и некатегорисаних путева.

Одређeни су приоритети и нико неће остати ускраћен за санацију пута у угроженим селима.

Рок за подношење захтева је 30. јул 2023. године, а за све додатне информације грађани се могу обратити Градској управи лично или путем телефона, 030/ 423 255 локал 164, сваког радног дана од 7 до 15 часова.

 

ПОТПИСАН УГОВОР: Ускоро изградња шопинг центра “Big fashion”

Са константним привредним растом Град Бор се сврстао међу веома развијене градове у Србији. Град очекују велики пројекти али свакако један од њих је и изградња шопинг цента „Big Fashion„. На површини од пет хектара у року од две године, биће саграђен нови модерни тржни центар, по налику на центре широм наше земље.

Ово је велики дан за Град Бор. Тамо где се појави компанија „Big“ то значи да постоји велики потенцијал за привредни раст. Овај велики пројекат створиће прилику за отварање нових радних места. Из градског буџета наставићемо да издвајамо новчана средства за даље развој града“, истакао је Александар Миликић, градоначелник Бора.

Градиће се фазно, у првој етапи биће изграђено око 10 хиљада квадрата са отвореним паркинг простором за преко 300 аутомобила.

Ово је врло узбудљив тренутак за мене. Драго ми је да баш овде у Бору ширимо пословање наше компаније. Уз велику подршку локалне самоуправе а пре свега градоначелника Александра Миликића, ми смо овде како би реализовали наш пројекат изградње шопинг центра. Град Бор као и цела Република Србија имају велики потенцијал. Већ 10 година на многим локацијама развијамо врло успешно наше пословање. Следећу декаду нашег развоја у Србији ми са задовољством започињемо у Бору“, Lev Weiss, директор компаније у Србији.

Компанија има у плану да шири своје пословање тако да ће у будућности проширити своје капацитете. Такође, компанија „Big“ посебну пажњу посвећује пратећим садржајима, као што су дечија игралишта односно кутку где породица може проводити своје слободно време. Дечије игралиште на отвореном, које ће бити изграђено по најновијим стандардима, највише ће обрадовати малишане.

Иако је уговором дефинисан  рок за изградњу центра, према речима компаније, шопинг центар ће бити изграђен и пре уговореног рока.

 

 

Под слоганом “Родитељ је све што детету треба” обележен месец родитељства

Град Бор је трећу годину за редом учесник пројекта „Подстицајно родитељство кроз игру“, под покровитељством УНИЦЕФ-а, а у сарадњи са Предшколском установом Бамби, Домом здравља и Центром за социјални рад.


Ове године месец родитељства обележен је под слоганом “Родитељ је све што детету треба”, а манифестација је одржана у Установи “Спортски центар Бобана Момчиловић Величковић”.

„Програми подршке родитељству су доказано најефикаснија стратегија бриге о друштвеном развоју. Програми подршке родитељству јачају снагу родитеља и вештине за бригу о деци, јачају ментално здравље деце од малих ногу, а касније и вештине за боље вршњачке релације. Захваљујући томе деца граде самопоуздање, имају боље резултате у школи и оно што се данас показало најважније, боље релације са вршњацима, а ови програми су директна превенција вршњачког насиља“, истакла је Ивана Војводић консултант програма УНИЦЕФ-а за здравље и рани развој.

Овогодишња манифестација је организована у виду интерактивних радионица између деце, васпитача и родитеља. Штандови Дома здравља и Предшколске установе били су постављени саветодавно, а васпитачи, патронажне и педијатријске сестре били су доступни и родитељима и деци за савете и дружење.

„Бор је један од 5 градова који је први успешно реализовао прву фазу пројекта, а сада је постао ментор и другим локалним самоуправама у грађењу системске подршке родитељству. Пројекат је много тога доброг донео граду Бору, преко пројекта је отворена школа родитељства у оквиру Поливалентне патронажне службе Дома здравља где се одвија психо физичка припрема трудница за порођај, а од ове године имамо и кутак за родитеље. Kада је у децембру прошле године отворена школа родитељства било је 27 трудница које су посећивале психо физичку припрему, а сада имамо 117 родитеља. То је показатељ да је школа родитељства заживела и надамо се да ћемо у наредном периоду наставити тим темпом, а да ће манифестација постати традиционална“, нагласила је Тамара Пауновић, члан Градског већа града Бора и координатор пројекта.

У плану је да се идуће године акценат стави више на Центар за социјални рад у оквиру кога ће бити отворено саветовалиште за брак и породицу. То се показало као потреба, а град то нема, додала је Тамара Пауновић.

По мишљењу УНИЦЕФ-а град Бор је по идејама, реализацији и заинтересованости суграђана сврстан у најуспешније градове учеснике пројекта.


Овогодишњу манифестацију песмом и игром увеличали су предшколци Установе за децу Бамби, а организатори манифестације су најмлађим учесницима даривали балоне, бојанке и сликовнице.