У борском Дому здравља одржан је скуп под називом „Подстицајно родитељство кроз игру – евалуација 2022“. Програм је активирао све здравствене установе, како би помогао родитељима али и деци. УНИЦЕФ који је и финансијер пројекта, подржао је све локалне самоуправе у стварању средина којима се промовише развој детета и добробит породице.
У претходних годину дана у Бору, Врању, Новом Саду, Крагујевцу и Новом Пазару спроведен је пилот пројекат који је показао да има простора да се унапреде услуге локалних самоуправа.
Деца расту и размишљају кроз игру. Деца језик игре најбоље разумеју. У најранијим годинама живота, малишани кроз игру и интеракцију са родитељима развијају све потребне животне вештине, истакнуто је на скупу ком су присуствовали представници локалне самоуправе, представници Института за јавно здравља др Милан Јовановић Батут , УНИЦЕФ-а и осталих учесника у пројекту.
У склопу пројекта „Подстицајно родитељство“, у борском Дому здравља отворена је Школа родитељства. У просторијама поливалентне службе биће организована психо физичка припрема трудница за порођај са којим ће радити едуковане патронажне сестре.
„Ми смо у овом пројекту од 2019. године, а Бор је један од пет градова у Србији који је први кренуо са овим пројектом и са данашњим датумом ми смо реализовали нашу планирану меру за 2022. годину. За наредну годину буџетирали смо нове мере„, истакла је Тамара Пауновић, локални координатор пројекта „Подстицајно родитељство кроз игру“.
„И до сада су постојале школе родитељства али ово је сада потпуно нови концепт где је заправо циљ да се потпуно интегришу сви капацитети који постоје у локалној заједници. Она ће сада по први пут интегрисати Центар за социјални рад, Предшколске установе и здравствени систем односно примарну здравствену заштиту. Ово је само почетак, школа је намењена од периода планирања породице, током трудноће и раног развоја деце до треће године али се надам да ћемо даље развијати концепт јер подршка родитељима је потребна током целог одрастања. Циљ нам је да укључимо у пројекат све друге релевантне службе. Развија се нови комцепт, проширује се и излазимо из оквира здравствене заштите“, истакла је Мирјана Живковић Шуловић, начелник центра за анализу, планирање и организацију у овом пројекту.
У наредној години у плану је да се оформи и кутак за родитеље који ће се кроз игру бавити односом родитељ – дете.