Од сутра 20. октобра јавна расправа о Нацрту Одлуке о буџету за 2023. годину

На одржаној седници Градског већа, већници су дали су зелено светло на предлог закључка о спровођењу јавне расправе о Нацрту Одлуке о буџету града Бора за 2023. годину.

Основни предлог нацрта буџета износи 5,1 милијарду динара, од чега је основним предлогом 45 одсто предвиђено за капиталне инвестиције. У основни нацрт буџета ушла је изградња аква парка, почетак и наставак изградње водовода у Злоту и Метовници, асфалтирање у износу од 500 милиона динара, од чега 250 милиона за путеве и тротоаре у гладу и 250 милиона у селима.

За наредну годину очекује нас доста добрих пројеката али исто тако и обавезе које имамо из предходних година као што су дуг за електричну енергију од 400 милиона динара према ЕПС-у, затим дуг апотекарске установе од 700 милиона старог дуга и 50 милиона по основу дуговања за неисплаћене зараде. Буџет је развојни и има компоненту развоја инфраструктуре и у селу и у граду. Одвојено је за спорт 64,5 милиона динара а кроз ребаланс буџета биће додати до 80 милиона динара. Основним буџетом није предвиђено обданиште у Новом градском центру, кроз јаву расправу тражићемо новац у износу од 350 милиона динара. Идеја је да кроз овај буџет урадимо и уредимо како села тако и град али исто тако да обезбедимо сигурност у функционисању јавних предузећа као што смо то ове године радили са куповином машина за јавна предузећа. Да одржимо социјални мир и социјалну стабилност тако што ћемо наредне године одвајати субвенције за грађане као што смо сада издвајали новац за субвенције за грађане који нису у систему централног грејања“, истакао је Александар Миликић, градоначелник града Бора.

Јавна расправа почиње сутра 20. октобра и трајаће до 3. новембра. Грађани ће кроз јавну расправу имати могућност да дају своје педлоге шта је то што треба уврстити у буџет за наредну годину.

ЈКП “Водовод” богатије за још једну нову радну машину

У ЈKП “Водовод” стигла је нова радна машина “Хидромек” вредности 12 милиона динара за коју је средства обезбедио град Бор.

Градоначелник Бора Александар Миликић jе приликом обиласка овог предузећа истакао да је обавеза и задатак локалне самоуправе да опреми возни парк у јавно комуналним предузећима како би се подигао квалитет услуга које они пружају.

„Добар буџет, добро пословање. Добар привредни амбијент даје могућност граду да води рачуна и бригу о јавним предузећима. Наша брига и задатак је да опремимо возни парк у јавно комуналних предузећа како би се подигао квалитет услуга који они пружају. Водовод је прошле године после 14 година године по први пут пословао позитивно пре свега захваљујући јаком буџету града Бора, пословима које смо им дали да раде за град Бор а то је изградња водовода. У претходне 4 године на територији града Бора изграђеноје 129 километара новог  водовода, што се никада није десило у савременој историји града Бора. Наш циљ је да у 2023. години у потпуности зановимо возни парк у ЈКП „Водовод“ и да радимо реорганизацију јавних предузећа“, истакао је Александар Миликић, градоначелник града Бора.

Град Бор је много допринео Водоводу самим тим што нам је поверио послове и одржавање атмосферске и фекалне канализације, изградњу водовода по селима, одржавање јавне расвете на територији града Бора. Из тога смо приходовали и послујемо позитивно, стекли смо услов да кренемо у зановљавање возног парка. Из сопствених средстава определили смо 40 милиона динара и набавили једну радну машину, камион кипер носивости 8-10 кубика, два нова ИВЕКА носивости до 3,5 тона, ладе ниве и до краја године планирамо да купимо два теренска возила 4X4 која су нам неопходна за рад на терену  у зимским условима и још три возила која ће бити намењена за превоз радника са потребним машинама и алатом како би брже отклонили кварове“, напомиње Горан Павић, директор ЈКП „Водовод“ Бор.

Павић додаје да стижу и нове радне машине, цистерне тако да ће ово предузеће лакше обављати своју делатност за грађане а уједно су се стекли и услови за повећање зараде те ће запослени у наредних месец дана имати веће зараде.

У ЈКП “3. октобар” Бор, стигла нова ауто чистилица

У ЈKП „3.октобар“ стигла је нова ауто чистилица и то је осма нова радна машина која је стигла у ово комунално предузеће ове године. До сада су за возни парк овог предузећа купљене две радне машине хидромек, два камиона кипера, ауто смећар, ауто подизач и ауто цистерна.

Ауто чистилица је тренутно најсавременија машина за прање улица у Србији, рекао је градоначелник Бора, приликом обиласка ЈKП „3. октобар“.

Добар и јак буџет града, даје обавезу и задатак локалној самоуправи да се подигну капацитети јавно комуналних предузећа у интересу комуналних услуга које пружају суграђанима. Наставићемо да подижемо капацитете јавно комуналних предузећа, техничке а то је набавка машина и свега што је потребно за рад али исто тако и да им дајемо додатне послове да квалитетније раде“, истакао је Александар Миликић, градоначелник града Бора.

Дугујемо захвалност граду Бору који је препознао значај куповине нове механизације за потребе ЈКП „3.октобар“. Надам се одличној сарадњи и наредне године“, истакао је Радмило Гушевац, в.д. директора ЈКП „3 октобар“ Бор.

Вредност нове ауто чистилице је 35 милиона динара, а средства су издвојена из буџета града Бора. Ове године је за зановљавање возног парка ЈKП „3.октобар“ из градског буџета издвојено близу милион евра.

Наредне године се очекује набавка комбиноване  радне машине која ће служити за одржавање реонских путева, још једна ауто цистерна за прање улица, као и булдожер за санирање градске депоније.

Одржана конференција “Мостови пријатељства”

У сали Градске управе одржана је, 73 по реду, седница Савета Борског управног округа. Састанку су присуствовали представници 11 општина из Румуније и 9 општина из Србије.  

Конференција „Мостови пријатељства“ између Републике Румуније и Републике Србије има за циљ унапређење сарадње и припрему за пријаву заједничких пројеката у оквиру Интерег ИПА програма које подржава Европска Унија.

У току је конкурс прекограничне сарадње на који се могу пријавити по једна општина или град са обе стране Дунава. Заједничким снагама се аплицира за пројекат који је од обостраног интереса. Европска унија даје више десетина милиона евра као помоћ и подршку локалним самоуправама да се развијају и да подстичу даљи развој њихових приоритетних области. Конкурс ће бити отворен наредна три месеца. Реч је о пројектима од велике вредности, како финансијске тако и културне баштине, цивилне заштите, туизма унапређење животне средине, свих области које су подржане кроз јавни позив“, истакао је Срећко Здравковић, члан Градског већа.

Оно што је битно је да све локалне самоуправе имају заједнички циљ, а то је да споје своје идеје, да се међусобно повежу и заједно аплицирају за први прекогранични позив ИПА програма који финансира ЕУ. У претходном периоду, уз заједничку сарадњу општина из Румуније и општина из Србије, направили смо много тога доброг. Морам истаћи да сам имао прилику да обиђем и српски и румунски део, видео сам да је доста тога урађено кроз инфраструктурне пројекте“, истакао је Владимир Станковић, начелник Борског управног округа.

Велика је част за мене да данас будем гост у граду Бору. Јуна 2022 године сам имао први позив и први састанак поводом овог пројекта. Ради се о пројекту прекограничне сарадње о међусобној сарадњи локалних самоуправа дуж Дунавске клисуре. Први пут су се сјединили председници и градоначелници свих општина са леве и десне стране Дунавске клисуре. Договорили смо се да заједно спроведемо пројекте са обе стране Дунава. Први део су ИПА пројекти, пројекти међународне сарадње, овде треба да се нађу партнери и са једне и са друге стране и да се одлучи на каквом би пројекту могли да сарађује. Прва идеја је да се ради на пројектима који ће да сачувају културу, традицију, заштиту животне средине, исто тако цивилне заштите и инфраструктурне пројекте и да се поделе искуства која су да сада имали председници општина са обе стране Дунавске клисуре. Иницијативу смо добили зато што је Дунавска клисура једна од најлепших клисура у Европи, овде је Дунав поделио Карпатске планине од Балканских и створио бајковит приказ који је насељен људима који су врло добри домаћини и који се добро брину о свему томе“, објашњава Николај Курић, председник општине Свињци у Румунији.

Курић додаје, да клисура није довољно позната да би се урадила промоција овог дела Дунава и то ће бити заједнички задатак председницима општина са обе стране Дунава. Имамо пуно да покажемо, природне лепоте, знаменитости у овом делу и пуно националних мањина који богате овај део и треба од њих да научимо да живимо што боље са обе стране Дунава.

На наредном састанку, који ће бити одржан у Румуније, биће познато који су то пројекти и ко ће на тим пројектима бити партнер.

“Олимпијски тренинг са ОТП банком” у Бору

Град Бор биће у среду, 19. октобра, са почетком у 12 часова, домаћин другог у овом циклусу „Олимпијског тренинга са ОТП банком“ који ће се одржати на платоу испред Дома културе у Бору.

У оквиру „Олимпијског тренинга са ОТП банком“ малишани борских основних школа опробаће се у атлетици, рукомету, кошарци, одбојци и научити нешто ново о олимпијским вредностима и историји олимпизма. Учесници ће током догађаја скупљати и бодове за своје школе, па ће на крају најуспешнија школа бити награђена спортском опремом и реквизитима у вредности од 180.000 динара које донира ОТП банка. (више…)

Наставља се подстицај развоја пчеларства на територији града Бора

Град Бор је и ове године одобрио субвенције за помоћ пољопривредним произдвођачима и из буџета издвојио новчана средства за развој пчеларства.

По основу расписаног конкурса за набавку опреме за пчеларство, додељена су 62 решења. За ове намене из градског буџета издвојено је 5 милиона динара. Преостали износ за доделу субвенција, у износу од око 2 милиона динара, биће додељен свим заинтересованим пчеларима по основу поновљеног конкурса који ће бити расписан у понедељак 17. октобра.

Такође, данас је додељен пет решења за куповину машина за транспорт – руковање течног, чврстог и полутечног стајњака. Из локалног буџета за ову врсту субвенција, опредељена су новчана средства у износу од милион динара. До сада је утрошено 318 хиљада динара. Уколико буде заинтересованих пољопривредника, конкус ће бити поновљен до краја ове године.

Након доделе решења, пољопривредни произвошачи су давали предлоге како се може унапредити пољопривредна производња. За већину предлога коју су пчелари изнели постоје техничке могућности да се од наредне године субвенционишу. Један од захтева пчелара био је и повећање медоносних биљака на територији града Бора. За сада, град Бор има право да искључиво само да на својим површинама врши пошумљавање. Град ће у наредном периоду апеловати на компанију Зијин да на својим површинама врши озелењавање медоносним врстама“, истакао је Ненад Крчуновић, члан Градског већа.

Да поред сточарства и воћарства, производња меда и сектор пчеларства у Бору имају перспективу, град ће и у будуће наставити са пружањем финансијске подршке пчеларима са територије града Бора.

Ученици Шумарске школе из Краљева у посети Бору

Ученици Шумарске школе из Краљева посетили су Источну Србију. На мапи туристичких дестинација, ученика ове школе, уврстио се и овај део Србије који по много чему представља нетакнути бисер природе.

Средњошколци су посетили Золошки врт у Бору, Лазареву пећину и кањон Злотске реке. Како и сами кажу отићи ће кући препуни инпресија и утисака јер су очарани нетакнутом природом овог дела Србије.

Шумарска школа из Краљева је јединствена по много чему, а бави се образовањем кадрова из области ловства и шумарства пуних 118 година. Школу похађају, како ученици из осталих делова Србије, тако и ученици из Бора, Слатине и Злота.

Част ми је и задовољство да посетим овај крај. Одавно нисам био овде и мало је рећи да сам инпресиониран. Поред самог Злота и Лазареве пећине, посетио сам Брестовачку бању и Борско језеро. Све су то нетакнути бисери природе“, истакао је Зоран Никлић, директор Шумарске школе из Краљева.

Средњошколци ће остати још неколико дана у овом делу Србије. У плану им је да посете Вратну, Манастир Буково и остатак Неготинске крајине која је такође богата природним лепотама.

Ово је само извидница, напомиње директор школе Николић, и додаје да ће засигурно Источну Србију уврстити у туристичку дестинацију ове школе.

Одржана још једна седница Градског већа пред заседање Скупштине града

На данас одржаној седници, градски већници једногласно су подржали и дали зелено светло за две тачке колико је и било на дневном реду.

Наставак изградње обилазнице, од пекаре преко Николичевског пута до теретне обилазнице на уласку у Зијин, односно Штулц и давање на лицитацију јавне површине града Бора за изградњу шопинг центра. Коначну реч имаће одборници на заседању Скупштине града, која је заказана за 14. октобар.

Обилазница је битна зато што ће у потпуности растеретити теретни саобраћај и улаз у сам град. Наредне године мора се завршити техничка документација за израду треће  саобраћајне траке изнад пекаре на улаз у град, тако ће се у наредне две године у потпуности избацити теретни саобраћај из зоне кретања јавног превоза на територији града Бора. Пројекат ће се сигурно реализовати у сарадњи са путевима Србије“, истакао је Александар Миликић, градоначелник Бора.

Укупна вредност израде плана детаљне регулације је 11 милиона динара, а средства су предвиђена буџетом за 2023 годину. Неопходно време за израду документације је годину и по дана, након чега ће се ући у израду пројекта и реализацију израде обилазнице.

Усвојена је и Одлука о отуђењу катастарске парцеле на којој је предвиђена изградња шопинг центра, а на којој се налазе спортски терени.

При завршетку је пројекат изградње новог спортско рекреативног центра у насељу Металург код Техничке школе. Када се све заврши добићемо најсавременији спортски комплекс на новој локацији. Биће изграђен фудбалски терен, који ће бити дат на коришћење ФК Мали Бор, балон хала за тенис, терени за тенис на отвореном, балон хала за потребе школа које нису имале услове за тренирање и обављање фискултурне наставе и отворени терени за мале спортове“, додао је Миликић..

Јавни позив за продају парцеле биће расписан након што Скупштина града усвоји Одлуку. Почетна вредност површине од 5,6 хектара са свим теренима је 293 милиона динара. За сада, постоје четири потенцијална купца, који ће имати рок од максимално две године, за изградњу шопинг центра.

Савремени реаномобил стигао у Дом здравља

Град Бор донирао је Служби хитне помоћи Дома здравља у Бору савремено амбулантно возило вредно 7,5 милиона динара.

Ново возило, које располаже најсавременијом медицинском опремом, знатно ће побољшати квалитет здравствене услуге и допринеће бржем реаговању службе Хитне помоћи што је врло важно када су животи грађана у питању.

Настављамо оно што смо радили предходних година, да улажемо директно у опрему и квалитет услуга које пружају наши медицински радници, како у Дому здравља тако и у Болници. Ове године, из градског буџета, издвојено је преко 400 милиона динара за куповину медицинске опреме како би се побољшали услови лечења пацијенате у обе здравствене установе. Наредне године, у плану је да се из локалног буџета издвоје додатна новчана средства за куповину још једног реаномобила како би се одржао квалитет возног парка“, истакао је Александар Миликић, градоначелник Бора.

Возни парк ове службе тренутно располаже са три возила од којих су два опремљена најсавременијом медицинском опремом. Како истичу из ове службе, због хабања, возила је неопходно зановити на сваке три године.

Ово возило је од великог значаја за наш град и за нашу хитну службу. Захвални смо локалној самоуправи што су имали слуха да нам изађе у сусрет и набави овакво возило. Опремљено је комплетно што је јако битно како би на време стигли до сваког пацијента“, истакла је др Весна Бућан Михајловић, начелница Службе хитне помоћи.

Град Бор ће и у будуће наставити да улаже у здравство. Након формирања Владе и ресорних министарстава, Град Бор ће ући у процедуру опремања нове локације за изградњу нове болнице.

Обележен Дан ослобођења Злота у Другом светском рату

Злот је данас обележио 7. октобар Дан ослобођења у Другом светском рату. Представници Града Бора, Месне заједнице Злот, СУБНОР-а, Ученици ОШ „Петар Радовановић“ из истог села и представници братске месне заједнице Вучковци, положили су венце и цвеће на споменике борцима који су погинули у борби за ослобођење Злота.

“Данас се навршава 78 година од како је село Злот ослобођено од немачких окупатора. Иако је победа скупо плаћена, то је наша историја и историја овог борског села а уједно и обевеза да се она преноси на млађе генерације и сачува од заборава. Онај ко не поштује историју, нема ни своју будућност”, истакао је Љубиша Москаловић, председник СУБНОР-а Злот на полагању венаца.

Наша обавеза је да овакве догађаје обележавамо јер се историја мора поштовати. Жртве које су дате за слободу наше отаџбине морају се чувати од заборава, истакао је Миливоје Јаношевић, заменик градоначелника града Бора.

На данашњи дан ОШ „Петар Радовановић“ из Злота обележава 183 година постојања. Тим поводом ученици ове школе заједно са својим учитељима пригодном приредбом обележили су свој дан.