Амбасадор Републике Словеније Дамјан Бергант посетио је Бор

Амбасадор Републике Словеније Дамјан Бергант посетио је Бор, а овом приликом састао се са градоначелником града Бора Александром Миликићем.

На пријему у Градској управи разговарало се о могућим инвестицијама. Град Бор има посебан однос са Републиком Словенијом.

Велико ми је задовољство што ћемо радити на томе да град Бор у наредном периоду развије боље односе са Републиком Словенијом. На тај начин допринећемо и продубљењу билатералних односа између наше две земље. Све добре праксе локалне самоуправе које смо тражили, тражили смо у Словенији. Наш циљ је да наша села за четири године изгледају попут оних у Словенији. Бивши директор рудника Драго Чех, који је ту функцију обављао од 1951. до 1961. године, оставио је неизбрисив печат у развоју града Бора. Све што је тада било савремено у вези са развојем рударења и рудника, он је урадио и на тим темељима се и развио град Бор“, рекао је Александар Миликић, градоначелник града Бора.

Како би се продубила сарадња града Бора са Републиком Словенијом покренута је иницијатива о братимљењу са неким од словеначких градова.

Словенија много инвестира у Србији и тренутно запошљава 25 хиљада људи, зато постоји могућност да неки од словеначких предузетника дођу као инвеститори у Бор, јер је све везано за индустрију и рудник“, истакао је амбасадор Републике Словеније Дамјан Бергант.

Пре посете Бору, Његова Екселенција амбасадор Републике Словеније Дамјан Бергант посетио је Зајечар.

У току су завршни радови на проширењу прилазног пута према селу Оштрељ

У току су завршни радови на проширењу прилазног пута према селу Оштрељ. Реконструисана је, асфалтирана и проширена деоница пута у дужини од три километра.

Пут кроз село Оштрељ је био у јако лошем стању и његова реконструкција је била неопходна. Овај пут је имао приоритет јер село Оштрељ спаја са Доња Белом Реком, Тандом, Луком и Бучјем.

Оно што ствара највећи проблем је кретање тешких теретних возила. Да би се избегли новоурађени путни правци реконструисана је обилазница за кретање теретних камиона. Ове године доста је уложено у реконструкцију и изградњу сеоских путева. Грађевинска сезона још увек траје, екипе Штрабага након Оштреља изводиће радове у селима Кривељ и Слатина“, истакао је Миливоје Јаношевић, заменик градоначелника града Бора.

Наредне године за инфраструктурне радове, како у селу тако и у граду, из градског буџета биће издвојено око пола милиона динара.

Настављају се радови на реконструкцији и изградњи дечијих игралишта

Настављају се радови на реконструкцији и изградњи дечијих игралишта на територији града Бора. Ове године, биће реконструисано пет игралишта, дечије игралиште у Слатинском насељу је завршено, док је у насељу Нови градски центар у току постављање заштитне гумене подлоге.

Такође, у току су завршни радови дечијег игралита у улици Ђорђа Андрејевића Куна, док су у фази изградње дечије игралиште у насељу Брезоник и Бор 2.

„Сва игралишта на територији града Бора биће изграђена у складу са правилником о безбедности дечијих игралишта са заштитном подлогом и реквизитима који поседују све неопходне сертификате. Игралишта су предвиђена за млађу децу, узраста до 12 година, а за ове намене, из градског буџета, издвојено је 20 милиона динара“, истакао је Марко Николић, члан Градског већа.

На појединим новоизграђеним дечијим игралиштима, дошло је до ломљења и уништавања реквизита од стране незадовољних појединаца те стога апелујемо на све грађане да се према дечијим игралиштима и спортским теренима опходе као према својој личној својини јер су сва игралишта место где наши најмлађи суграђани могу што квалитетније да проведу своје слободно време у друштву својих родитеља.

Наредне године, у плану је да се из локалног буџета издвоје значајна средства за изградњу још 20-ак дечијих игралишта и реконструкцију постојећих игралишта за мале спортове.

Општој болници у Бору дониране заштитне маске као помоћ у борби против вируса Ковид 19

Кинеско-српска асоцијација, донирала је Општој болници у Бору заштитне маске као вид помоћи у борби против вируса Ковид 19. Борска болница је изабрана као прво место за ову врсту донације.

Добили смо једну вредну донацију у виду маски које су за нас неопходне у случају непредвиђених околности које могу да резултирају нестабилном ситуацијом око корона вируса. Драго ми је што су изабрали баш нас и што је наша болница прво место на које су донирали“, истакла је спец. др. радиологије Ана Голубовић Спасојевић, в.д. директора Опште болнице у Бору.

Кинеско-српска асоцијација која је овде и основана има јако добро сарадњу са асоцијацијама у Кини што отвара даљу могућност за другу врсту сарадње.

Ми ћемо у наредном периоду имати пре свега добар однос, људски и пријатељски однос јер народ Кине и народ Србије имају међусобно поштовање. У Кини када кажете Србија мисли се на једну братску земљу. То нам даје прилику да се развијамо у будуће, да поспешујемо привредне односе који су данас на врло високом нивоу“, истакао је Александар Миликић градоначелник града Бора.

Немања Видић већ седам година, колико и живи у Кини, негује добре односе са кинеским народом, кинеском владом као и регионалним самоуправама.

Они су изразили велику жељу да унапреде сарадњу између наша два братска народа и један корак ка томе је донација ових маски. Бор је познат у Кини, управо због компаније Зијин и због одличне сарадње са том великом компанијом Бор је изабран као први град где ће уручити ову врсту донације“, истакао је Видић.

Видић додаје да ће сарадња и у будуће бити настављена. Постоји велики број могућности да унапредимо сарадњу у свим сверама друштва.

Борски првци спремно закорачили у нове животне победе

Оглашавањем првог звона у новој школској години, Борски ђаци прваци потпуно спремно закорачили су у нове животне победе зване школовање.

Многобројне прваке ОШ „Бранко Радичевић“ поздравио је градоначелник Бора Александар Миликић пожелевши им срећан почетак и много успеха у даљем школовању.

Град Бор је пре четири године кренуо са добром праксом да ученицима од првог до четвртог разреда купује уџбенике. Пре пар месеци компанија „Зијин“ се прикључила овој идеји, где је преузела обавезу и одговорност да настави са донацијом уџбеника за ученике од петог до осмог разреда као и доделу стипендија за најбоље ученике средњих школа. Ово је показатељ како једна локална самоуправа заједно са компанијом која послује на територији града Бора, могу заједно да размишљају о развоју система образовања. Оно што је најважније је да деца имају најбоље услове за рад када је у питању образовање јер су управо они будућност развоја једне локалне самоуправе. Услови који ученици добијају на овај начин, ствара им обавезу да у наредном периоду више раде на себи, да сутра буду ослонац развоја једног друштва“, објашњава Миликић.

Он додаје да подела бесплатних уџбеника представља почетак добре праксе и будућих планова које локална самоуправа има за наредни период како би се наставили програми подршке најмлађим суграђанима и њиховим породицама.

Gan Yonggang, заменик генералног директора компаније „Србија Zijin Mining“ истакао је да му је част да учествује у церемонији уручења школских торби и уџбеника. Ова компанија у Бору послује већ пуне четири године и вољна је да допринесе снажном развоју образовања у овом граду.

У сарадњи са локалном самоуправом, потписали смо петогодишњи план развоја образовања обезбеђујући свим ученицима од петог до осмог разреда уџбенике који су им потребни у образовним установама. Свим ђацима основних школа у Бору донирали смо по једну школску торбу коју ће такође добијати и нове генерације сваке године. Данас смо успешно ставили торбе и уџбенике у руке деце како бисмо их подстакли да боље напредују у новом полугодишту. Верујемо да уз подршку пројекта „За будућност“ наша деца могу да рашире крила као орлови и да имају слободу да следе своје снове“, додао је Gan Yonggang.

Директор ОШ „Душан Радовић“ се захвалио локалној самоуправи која је препознала значај образовања и обезбедила уџбенике и сав школски прибор јер дечији осмех и радост немају цену.

Ова донација има великог значаја и за кућне буџете и родитељи су јако срећни због овога. Такође, радује нас информација да се, и поред тога што овај пројекат траје пет година, планира његово продужење. Искрено се надам да ће наша деца вредно и марљиво учити, јер држава се чува знањем“, истакао је Радиша Петковић, директор ОШ „Бранко Радичевић“.

На територији града Бора ове године у први разред основне школе кренуло је око 400 ученика, укупан број свих ученика основних школа на територији града Бора је 3300, а укупан број просветних радника и свих запослених је 660.

Овакве подстицајне мере су нешто што првенствено враћа поверење у школу. Једино на овакав начин можемо побољшати ствари и остварити добре дугорочне резултате.

У предходном периоду доста је уложено у систем образовања. Реконструисано је много школа и обданишта на територији Града Бора а наредних дана очекује се и почетак реконструкције ОШ „Бранко Радичевић“, ОШ „Свети Сава“ и школе за специјално образовање „Видовдан“. Вредност ове инвестиције је 54 милиона динара“.

У Слатини одржана 29. традиционална манифестација “Сабор игре”

Поводом славе борског села Слатина, Велике Госпојине, одржана је 29. традициоанлна манифестација „Сабор игре“.

Народи на територији града Бора морају да чувају своју традицију и културу, јер то представља базу једног народа, поручио је градоначелник Бора Александар Миликић на отварању традиционалне манифестације у селу Слатина.

Докле год је оваквих сабора, докле год је младих, али и старих наших суграђана у влашкој ношњи, биће културе и традиције која се преноси с колена на колено. Све ово је управо оно што представља базу једног народа, а то је култура и традиција. Негујте културу и традиију Влаха, као и свих других народа који живе у Бору. Много људи различитих народа живи у слози и разумевању“, истакао је Миликић.

Овом приликом у такмичарском делу програма наступиило је пет културно уметничких друштава из Сикола, Босилеграда, Сумраковца, Петровца на Млави и села домаћина. А како традиција наћађе изабрана је и лепотица Сабора. Титулу најлепше однела је Екатарина Миланов, прва пратиља Јелена Гвоздић, док је по мишљењу жирија титулу друге пратиље понела Марија Антонијевић.

Публици смо се представили са нашим изворним играма из Сикола и једном песмом здравицом и једним колом. Имамо доста младих људи, имамо негде око 70 чланова. Наступамо по целој Србији“, каже Новица Јаковљевић из Сикола.

Манифестације јесу значајне првенствено због очувања традиције. Посећујемо једни друге. Чланови мог КУД-а воле да путују и лепо нам је да се дружимо и зато одржавамо све ово“, рекао је Жика Шутуловић, КУД „Бранко Олар“ Слатина.

Организатори „Сабора игре“ у Слатини су, Културно уметничко друштво „Бранко Олар“, Месна заједница Слатина и Центар за културу у Бору. Покровитељ манифестације је Град Бор.

У току су радови на уређењу центра села у Шарбановцу

У селу Шарбановац у току су радови на уређењу центра села. До сада реализовано је неколико пројеката, свакако један од најбитнијих је водоснабдевање.

Након уређења центра села, радови ће се у Шарбановцу наставити, у плану је да се уради фасада на згради Дома културе и столарија.

План је да свако село на територији града Бора добије уређен центар којим ће се мештани поносити. Наставиће се и са уређењем свих сеоских школа. На овај начин квалитет живота на селу приближиће се квалитету живата у граду, што је и био основни циљ“, истакао је градоначелник града Бора Александар Миликић.

Град Бор је увек користио прилику да за све планиране радове ангажује локална јавна предузећа која из градског буџета добијају финансијска средства, а начин на који та средства могу оправдати је управо овај, уређењем борских села.

Мештани градских месних заједница наредних дана имаће прилику да изнесу предлоге за израду буџета за наредну годину

Након обиласка сеоских средина, наредних дана мештани градских месних заједница биће у прилици да са градоначелником града Бора, Александром Миликићем и његовим сарадницима, разговарају и изнесу предлоге за израду буџета за наредну годину.

Како би се услови за живот на селу приближили квалитету живота у граду, проблеми везани за комуналне делатности, водоснабдевање, инфраструктуру, али и образовање, здравство, културу и спорт, могу се решавати само заједничком сарадњом.

Данас смо разговарали са мештанима Брезоника и МЗ Север. Драго ми је када чујем од људи да је много тога урађено а још драже када чујем идеје и предлоге шта још треба урадити. Путна инфраструктура, канализација, уређење дечијих игралишта, решавање проблема са прелазима преко потока, проширење уличне расвете, само су неки од предлога који су се чули на данашњем састанку. Много тога смо урадили у предходном периоду али урадићемо још више. Правимо план за наредну годину као и план за наредне три године, како би побољшали квалитет живота. Очигледно је да су ова места наслоњена на рудник и да рударски проблеми овде постоје последњих 40 и више година. Ми ћемо као град увек стати уз наше суграђане и заједнички ћемо решавати проблеме. Захтеваћемо од компаније Зијин или било које друге компаније која послује на територији града Бора, да поштује захтеве наших мештана. Променило се много, када је у питању тешки теретни саобраћај кроз Брезоник. Велики део сабраћаја пребачен је на обилазницу која је прошле године завршена. Захтеваћемо од компаније Зијин да све своје камионе преусмере на обилазницу како би растеретили пут који свакодневно користе наши суграђани“, истакао је Александар Миликић, градоначелник града Бора.

Драго ми је да смо данас имали састанак који је пун енергије и добрих предлога. Ми ћемо наставити да ослушкујемо наше суграђане и да правимо буџет за наредну годину у договору са њима, додао је Миликић.

Наредних дана градоначелник града Бора Александар Миликић са сарадницима обићиће и преостале градске месне заједнице.

30.8. МЗ Стари центар од 10 часова

МЗ Старо селиште од 11:30

31.8. МЗ Ново селиште од 10 часова

МЗ Бакар 11:15

1.9.   МЗ Рудар од 10 часова

МЗ Брестовачка бања од 11:15

2.9.   МЗ Младост од 10 часова

МЗ Слога од 11:15

5.9.   МЗ Нови центар од 10 часова

МЗ Металург од 11:30

МЗ Напредак од 12:30.

Потписани уговори за уградњу соларних панела

На основу програма уградње соларних панела за производњу електричне енергије, данас је приступљено потписивању тројних уговора између грађана, привредних субјеката и Града Бора.

Грађани су препознали значај ове мере која ће свакако имати и економски утицај кроз мању потрошњу електричне енергије и прелазак на обновљиве изворе енергије.

Данас је потписано укупно 18 уговора а цео процес трајао је неколико месеци. Комисија која је пратила реализацију пројекта, уз приложену документацију, одбрала је привредне субјекте који су правилником испунили постављене услове. Рок за реализацију пројекта је 31. децембар ове године. Ово ће свакако бити темељ за уградњу соларних панела на Истоку Србије у будућности“, истакао је Игор Јанковић, члан Градског већа.

Никола Шакан представник фирме „Телефон инжињеринг“ из Београда истакао је да већ увелико раде на уграђивању соларних система по овом програму од стране градова и општина.

Драго ми је да су грађани Бора изабрали баш нас. Идеја је да се инсталирају соларни панели, 15 по објекту. Соларна електрана биће прикључена на мрежу, клијенти ће потписивати уговор са Електродистрибуцијом где ће моћи да испоручују вишак енергије у електродистрибутивну мрежу и на тај начин оно што се произведе током лета може се користити у зимским месецима. Ово је прави начин уштеде енергије где се произведена енергија практично акумулира у мрежу и онда касније се та енергија повлачи из мреже за напајање потрошача“, истиче Шакан.

За субвенционисање уградње соларних панела издвојено је 10 милиона динара од чега је 5 милиона издвојено из градског буџета града Бора а других 5 милиона динара из буџета Републике Србије.

Имали смо доста недоумица међутим објашњено нам је како све функционише те смо се одлучили за уградњу соларних система. Било је доста извођача али ми смо се одлучили за најповољнијег. Надамо се да ће се исплатити у неком догледном времену“, истакла је Љиљана Митић из Бора.

У току је јавни позив за уградњу соларних столарије и осталих мера предвиђених правилником и позивом а грађани се могу пријавити закључно са 14. септембром.

 

 

Од данас додела субвенција за набавку огрева

Центар за социјални рад у Бору расписао је оглас за пријављивање носиоца домаћинстава ради доделе субвенција за набавку огрева на територији Града Бора.

Оглас се односи на сва домаћинства, како у граду тако и у селима. Ово право се остварује преко Центра за социјални рад, где ће грађани почев од 26. августа моћи да подносе захтеве сваког радног дана од 7 до 19 часова, закључно са 14. септембром ове године.

Прикупљање захтева обављаће се и у сеоским месним заједницама како би ово право било доступније свима. Подносилац захтева мора имати пребивалиште на територији града Бора и да се захтев подноси за непокретност а да је боравиште или пребивалиште на тој адреси закључно са 15. августом ове године. Уз ову наведену документацију неопходно је доставити и потврду да домаћинство, за које се подноси захтев, није у систему централног грејања. Потврда се може добити у ЈКП „Топлана“ Бор или у ЈКП за стамбене услуге „Бор“, Јелена Ристић, директорка Центра за социјални рад у Бору.

Ристић додаје, да подносилац захтева осим личне карте неопходно је да достави и решење о порезу за 2021 или 2022 годину за непокретност за коју се захтев и подноси. Уз то је неопходан и доказ о власништву непокретности било судско решење, уговор о доживотном издржавању или уговор о поклону. Захтев могу поднети и подстанари али је неопходно да се уз уговор о закупу достави и сагласност власника непокретности.

Све непходне информације грађани могу добити сваког радног дана на телефоне Центра за социјални рад 422-589, викендом се информације могу добити путем телефона 060/7377704 и 060/7377725 или на мејл bor.csr@minrzs.gov.rs.