Влада Републике Србије донела је на данашњој седници најновије одлуке у вези са спречавањем ширења вируса COVID-19.
Обуставља се градски превоз на територији Републике Србије. Ова одлука ступа на снагу вечерас, од 20 часова и не односи се на такси превоз, путничка возила (сопствени превоз) и превоз за запослене.
За све грађане за који време трајања ванредног стања морају да раде или не могу да раде од куће, биће организован превоз о чему ће бити накнадно обавештени.
Изузетак од забране градског превоза могућ је искључиво на основу посебне дозволе.
Забрана кретања од 20 часова до 5 часова ујутру свакога дана, измењена је за дан недељу, тако да грађани старији од 65 година могу напуштати своје домове од 3 до 8 часова ујутру, у циљу куповине намирница у самопослугама.
Списак продавница који ће радити недељом у том периоду јавно је доступан на сајту www.covid-19.rs ,као и на сајту Владе Републике Србије.
За сва лица млађа од 65 годинa период забране кретања мења се за суботу, када ће кретање бити забрањено од 20 часова до 3 часа ујутру.
Такође, забрањује се рад свих објеката и локала унутар тржних центара изузев самопослуга, продавница хране и апотека.
Забрањује се боравак у свим парковима и јавним површинама намењеним за рекреацију и спорт, вечерас од 20 часова.
Забрана јавног окупљања у затвореном простору пооштрена је тако да у затвореном простору не може боравити више од 5 особа.
Трговинске радње, самопослуге, апотеке и слично не сматрају се јавним окупљањем у затвореном простору.
Што се тиче угоститељских објеката, донета је одлука о посебним мерама пружања услуга у области трговине на мало, која обухвата продају хране и пића. То не подразумева затварање угоститељских објеката, већ се угоститељима забрањује да своју делатност врше тако што би корисници услуга купљену храну и пиће конзумирали у самом објекту или у башти угоститељског објекта.
То значи да грађанин може да купи храну и пиће „за понети“, а не може да купљену грану и пиће конзумира за столом или шанком у самом угоститељском објекту или у башти угоститељског објекта.
Уколико угоститељ жели да врши своју делатност за време трајања ванредног стања, неопходно је да успостави доставну службу која би испоручивала храну и пиће за понети или да организује шалтер преко кога би се продавала храна и пиће без уласка у сам угоститељски објекат. При томе радници у угоститељком објекту морају да буду опремљени одговарајућом хигијенско-техничком опремом за спречавање ширења заразне болести.
Суштина Одлуке је да се забрани улазак грађана у угоститељске објекте и баште угоститељских објеката, а све у циљу њихове заштите од вируса COVID-19.
Стога се ова одлука не односи само на ресторане и кафиће, већ и друге предузетнике (кладионице, аутоперионице, играонице…) који су омогућавали корисницима својих услуга да за столом или шанком конзумирају храну и пиће коју било купују или добијају бесплатно.