У Народној библиотеци у Бору одржана је промоција књиге „Дама из Госпођинаца“ ауторке Летице Миловановић. Своје виђење, по много чему јединственог романа, говорили су Весна Тешовић директорка Народне библиотеке у Бору и Александра Милосављевић лектор књиге.
Ово је роман о одрастању и храбрости да се пронађе пут до жељеног циља. Како и сама ауторка романа каже, сви смо ми рођени са крстом а на нама је да ли ћемо га ности до краја живота или ћемо га одбацити и наставити да се боримо за неке своје циљеве.
Инспирацију за писање налази углавном око себе али не крије да јој је ипак највећи извор инспирације Хомоље јер је тамо рођена. То је предео који је пун мистике и магије.
„Идеју за писање овог романа добила сам слушајући приче. Постоје индиције да је у Манастиру Тршка сахрањена Оливера Хребељановић. На основу те приче, спроведена су и нека истраживања што је мени послужило као идеја и да у целу ту причу провучем и једну девојчицу по имену Мара која је рођена са белегом на челу. Књига се не може сврстати ни у један од жарнова јер је књига од корице до корице проткана историјом, религијом, љубављу и етнолошким мотивима“, напомиње ауторка романа.
Ово је Летицино четврто дело а први роман. Већ је продата у преко 50 примерака а налази се и на листи за НИН-ову награду. Како и сама каже, себе је пронашла у писању романа тако да ће и у том смеру наставити.
Роман „Госпођа из Госпођинаца подржан је од стране Града Бора кроз суфинансирање пројеката из области културе.
„Ово је један од 18 пројеката који је подржан на конкурсу за суфинансирање пројеката из области културе а један од три пројекта из области издаваштва. Право је задовољство када видимо да има оволико квалитетних људи и писаца који се баве уметношћу и то ће град увек подржати, што путем конкурса што кроз рад своје три установе културе“, истакала је на промоцији књиге Милена Станојковић Кожовић, чланица Градског већа.
Намера ауторке је да кроз писана дела сачува од заборава део културе, обичаја, традиције и начина живљења у Хомољу некада и то аутентичним језиком овог краја.