Представа „Трагом борског нотеса“ биће одиграна испред споменика Миклоша Раднотија у Бору (плато Дома здравља), у среду, 13. јула. Почетак представе је у 21 сат. У реализацији овог српско-мађарског докторско-уметничког пројекта „Трагом борског нотеса“ у оквиру кога ће бити одиграна и истоимена амбијентална позоришна представа, подршку је пружио и Град Бор. Тим поводом, за глумце и реализаторе представе организован је пријем у Градској управи.

Велика ми је част и задовољство што је град Бор један од суорганизатора и домаћин представе „Трагом борског нотеса”. Позивам све Боране да нам се придруже. Представа се бави животом и радом Миклоша Раднотија. Град Бор посебу пажњу у својој традицији и историји сећања посвећује управо њему. Мислим да је ово прилика да наши суграђани виде једну врло интересантну представу која се први пут изводи у Бору и која ће нас подсетити на живот и рад Миколоша Раднотија у Бору”, истакао је градоначелник Бора Александар Миликић на пријему.

Ради се о докторском уметничком пројекту у режији Жолта Варге, а под менторством професора др Божидара Ђуровића. У двојезичној представи играју зајечарски глумци Милош Ћуричић и Милош Танасковић, као и глумци из мађарског града Бекеншчабе, Викторија Киш, Борис Сас, Герле Том, Иштван Чех.

Редитељ представе „Трагом борског нотеса”, Жолт Варга захвалио се граду Бору на пруженој прилици да представу реализују у граду у којем је мађарски песник Миклош Радноти провео око три и по месеца радећи у борском руднику током Другог светског рата.

Oвај уметнички подухват је велики изазов јер се представа одвија на два језика, истичу глумци.

До сада нисам имала прилику да играм у представи као што је ова која ће бити одржана у среду у Бору. Велики је изазов за све нас, јер се представа одвија на два језика, али верујем да ће публика разумети”, каже Викторија Киш, глумица из Мађарске.

Драго ми је што смо упознали наше колеге, нисмо имали прилику да радимо инострану копродукцију, углавном смо радили копродукције са позориштима које су са нашег говорног подручја, тако да је ова представа утолико занимљивија”, истиче Милош Танасковић, глумац Зајечарског позоришта.

Двојезична представа део је пројекта неговања културе сећања на жртве Холокауста, који се реализује у сарадњи са Владом Републике Србије, Министарством културе и информисања Републике Србије и Републиком Мађарском.